Fenomena

View Original

Državljanke Srbije s decom zatočene u sirijskim logorima, porodice traže pomoć

24. decembar 2021.

,,Te žene su u najvećem broju slučajeva krenule za svojim partnerima i tu je došlo do fenomena zvanog ,,lover boy”. One su sa tim osobama ostvarile neku vrstu emotivne veze, a u ovim slučajevima je postojala i manipulacija religioznim osećanjima. Sve kasnije što im se dogodilo ima elemente trgovine ljudima, i ta uslovljenost da ne mogu da odu, i nasilje kojem su bile izložene sa decom i sva ta razna uslovljavanja’’, rekla je Hristina Piskulidis, menadžerka za komunikacije NVO „Astra“ na tribini ,,Savremeni oblici trgovine ženama i decom u kontekstu verskog terorizma i radikalizma″, održanoj u Novom Pazaru u organizaciji udruženja ,,Impuls’’ Tutin.

Tribina je organizovana u okviru međunarodne kampanje ,,16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama’’, a kroz projekciju filma „Nikom ona ne treba“ otvorena je tema zatočeništva državljanki Srbije i njihove dece u logorima u Siriji.

Organizacija „Impuls“ iz Tutina od 2000. godine pruža podršku ženama da izađu iz kruga nasilja. Zbog toga su im se za pomoć obratile porodice žena žrtava trgovine ljudima, ne bi li tako uspele da svoje najmilije vratile iz logora u Siriji u matičnu državu Srbiju.

,,Podelile su sa nama svoje iskustvo, a mi smo se prvi put susrele sa ovom temom. Kontaktirale smo NVO ,,Astra’’, specijalizovanu organizaciju koja se bavi trgovinom ljudima, i zajedno sa njima se obratile nadležnim institucijama i međunarodnim organizacijama. Ni od koga nismo dobili odgovor, osim od Američke ambasade u Beogradu, koja se zainteresovala za ovu temu. Naša želja je da ove žene izađu iz tišine, jer ne pate samo one i njihova deca, već i njihove porodice ovde, koje su se svima obraćale i nailazile na zatvorena vrata samo’’, kaže Dženeta Agović iz organizacije „Impuls“ iz Tutina.

Specijalizovana organizacija koja se bori protiv trgovine ljudima NVO „Astra“ je za dve decenije postojanja direktno pomogla 559 žrtava, ali članice ove organizacije do sada nisu imale priliku da se susretnu sa ovakvim slučajem.

Nakon što su ministarstva unutrašnjih i spoljnih poslova i međunarodne organizacije ostale gluve na pisma „Impulsa“ i „Astre“, rešili su da ovaj problem javnosti približe kroz film i javne tribine.

,,Mi širenjem priče i informacija moramo da nateramo Ministarstvo spoljnih poslova i Vladu da priznaju da postoje tamo neke žene, a onda da ih pitamo šta oni rade da te žene i tu decu, koji su državljani Srbije, vrate nazad. Samim tim što ne prepoznaju problem oni skidaju svoju odgovornost sa onog što jeste njihova odgovornost. Niko ne može da ih se odrekne, a samo Vlada, u saradnji sa drugim vladama, može da ih vrati. Dok niko ništa ne zna o tome, može da im prođe to što ništa ne preduzimaju. Zato je i ovaj skup i ovaj film – da to pitanje postane javno i da možemo da pitamo državu šta je uradila po tom pitanju’’, istakao je advokat i građanski aktivista Aleksandar Olenik.

Tribina je deo projekta ,,Jačanje otpornosti zajednice na savremene oblike trgovine ljudima” koju „Impuls“ realizuje u okviru šireg projekta “Unapređenje prostora i mogućnosti za borbu protiv trgovine ljudima” nevladine organizacije „Astra“, podržanog od strane Evropske unije.


Preventivni program ,,Moć promene'' podržava UN Trust Fund to End Violence against Women.