Intervju u „Informeru“ je šamar žrtvama nasilja!

29. septembar 2022.

Aktivistkinje više ženskih organizacija održale su protest ispred redakcije „Informera“, novina koje su objavile nekritički intervju sa višestrukim silovateljem i time traumatizovale njegove žrtve i sve žrtve seksualnog nasilja. Fenomena se pridružuje osudi ovakvog neodgovornog i degradirajućeg novinarstva

Na nasilje se ne ’klikće’, nasilje se kažnjava! – Nijedno silovanje nije tvoja ekskluziva – Ženska patnja nije izvor prihoda!... „ Ovo su neki od natpisa koje su ispred redakcije „Informera“ nosile učesnice protesta organizovanog 28. spetembra zbog nekritičkog intervjua koji su ove dnevne novine objavile sa višestrukim silovateljem koji je izašao iz zatvora.

         Umesto da se pridruži medijima koji su otvorili pitanja: kako drštvo treba da tretira počinioce seksualnih zločina nakon njihovog puštanja na slobodu, kako zaštiti žene od takvih osoba, kakva je kaznena politika u Srbiji za počinioce seksualnog nasilja – „Informer“ je pod skandaloznim nadnaslovom „Megaekskluzivno“ omogućio višestrukom silovatelju da se javno ispoveda i opisuje zločine!  

         Udruženje FENOMENA se pridružuje osudi ovakvog neodgovornog i degradirajućeg kvazi novinarstva, jer nekritičkim intervjuom promoviše zločince i nasilje, ponovo traumatizuje njegove žrtve i unosi strah među građane. Osim toga, ovakva „ispovest“ kod nekih građana može izazvati agresiju i želju „da uzmu pravdu u svoje ruke“, kod nekih možda čak razumevanje i opravdanje za nasilnika jer je „imao teško detinjstvo“... dakle, nema ničeg korisnog u ovom intervjuu. Naprotiv.

Protest u Beogradu, 28. septembar 2022. (foto: organizacija “Ženska solidarnost”)

         Autonomni ženski centar u svom saopštenju povodom ovog teksta navodi:

Objavljivanje ovog intervjua predstavlja šamar pre svega svim ženama koje su preživele seksualno nasilje od strane dotičnog, ali i svima onima koje već danima ulažu energiju u osmišljavanje taktika za bezbedno hodanje ulicama Beograda jer sistemska zaštita ne postoji i osećaju da su prepuštene same sebi. Sve žene odrastaju i socijalizuju se tako što im se, eksplicitno ili implicitno, uliva strah od toga da jednom mogu biti silovane i da treba da paze na sebe kako bi to izbegle. Ovih dana svi ti strahovi kulminiraju, a mediji poput „Informera“ i svih onih koji su na svojim portalima i u štampi preneli ovaj intervju, umesto da doprinesu pritisku na državu da sistemski reši problem, samo dolivaju ulje na vatru...“

         Organizacija „Ženska solidarnost“ navodi:

(Beograd, 28. septembar 2022 - foto: “Ženska solidarnost”)

Puštanje serijskog silovatelja na slobodu i davanje istima prostora u medijima još je jedna u nizu dehumanizujućih i mizoginih praksi kojima svedočimo u javnom prostoru. Tokom prethodnih dana u medijima, čije je izveštavanje kulminiralo Informerovim intervjuom sa Igorom Miloševićem, ne samo da se stvara atmosfera parališućeg straha, već se i odgovornost za odbranu od potencijalnog nasilja prebacuje na žene koje se međusobno obaveštavaju gde mogu da kupe biber sprej, nož ili kako da nauče da se fizički odbrane. Posebno neetički je da o svemu tome pišu mediji koji su u drugim slučajevima seksualnog nasilja dovodili u pitanje ispovesti žena žrtava istog. 

Video materijal i još fotografija možete pogledati na Instagram profilu naših koleginica iz organizacije BeFem.

Protest ispred zgrade u kojoj se nalazi redakcija „Informera“ trajao je više od tri sata, navode mediji. Sanja Pavlović iz AŽC-a je novinarima rekla:

-  Ovim su su ponižene pre svega one žene koje su direktno od strane tog muškarca doživele seksualno nasilje, a zatim i sve mi koje se svih ovih dana trudimo i pravimo taktike kako da budemo bezbedne u sopstvenim ulicama.

Anita Marković iz organizacije „Ženska solidarnost“ je navela:

- Njima je mesto u institucijama koje će da zaštite žene na ulicama. Nije naša odgovornost da se štitimo suzavcima, da širimo gde se nasilnik nalazi, da ga pratimo. Odgovornost institucija je da nas zaštite.

Ovaj postupak „Informera“ osudila su udruženja novinara i organizacije medija ocenjujući da je prekršen Kodeks novinara Srbije. Protivljenje su iznele i pojedine nositeljke javnih funkcija (Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, Zorana Mihajlović, predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost), ali reakcije državnih organa (Ministarstva za kulturu i informisanje ili tužilaštva...) do pisanja ovog teksta nije bilo.

Previous
Previous

Solidarnost sa Irankama - Fenomena na protestu zbog ubistva Mahse Amini

Next
Next

Ne smemo ostaviti nikoga iza!