Fenomena

View Original

,,Živa biblioteka’’ u Čajetini

8. april 2022.

,,Knjiga je bila jako zanimljiva i otvorila mi je oči, shvatio sam koliko guramo probleme pod tepih. Većini je najbitniji problem koje patike nosi, koja kola vozi, koliko ima para, itd. Veća nam je atrakcija akva-park, nego, recimo, šetnja u prirodi ili šetnja pored reke. Iz te neke potrebe za materijalnim smo i počeli da uništavamo prirodu i zaboravili sve što je zapravo bitno’’, rekao je Luka Borić iz Čajetine, učenik osmog razreda, nakon čitanja ,,žive knjige’’ o ekološkom aktivizmu.

U Domu kulture u Čajetini više od šezdeset osnovaca i srednjoškolaca učestvovalo je u ,,Živoj biblioteci’’ 6. aprila 2022. godine. Oni su čitali četiri ,,žive knjige’’, a ovu aktivnost organizovale su ,,Fenomena’’ i ,,Udruženje građana Zlatiborski krug - Čajetina’’.

,,Živa biblioteka'' realizuje se uz podršku Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i UNTF  - Fonda Ujedinjenih nacija za zaustavljanje nasilja prema ženama.

,,Naža ,,živa knjiga’’ je na nas ostavila jak utisak zato što je smogla snage da progovori o svom iskustvu. Drago mi je što smo imali priliku da ,,pročitamo’’ njenu priču. Volele bismo da se opet nekad sretnemo. Svaka čast i samo napred!’’, Kaća i Marija, učenice.

,,Učestvovao sam i čitao knjigu o vršnjačkom nasilju. To je tema koja je aktuelna i u našoj školi i imam utisak da pored verbalnog, nasilja drugog oblika ima sve manje. Priča mi je pomogla da se stavim u neke situacije u kojima nisam bio i da dam predlog rešenja.’’, čitalac, učenik.

Vesna Ristović, Marijana Stevanović i Bojana Minović iz Fenomene bile su ,,žive knjige’’ na teme nasilja u porodici, partnerskog nasilja i ekološkog aktivizma, a Mirjana Suljagic Radišić iz Čajetine na temu vršnjačkog nasilja. Način na koji ,,žive knjige’’, žene sa ličnim iskustvom u temi o kojoj govore, potpuno je drugačiji i mladim čitaocima vrlo neobičan i zanimljiv, svedoče njihovi utisci.  

,,Predavanje mi je, iskreno, bilo veoma korisno. Naša ,,knjiga’’ nam je na jedan tako jedinstven način objasnila sve što treba o nasilju. Lično mi je drago što smo se upoznali i što nas je upoznala sa svime što će nam jednog dana pomoći. Hvala puno, bilo je divno!’’, Jovana Dragutinović, učenica.

,,Knjiga mi se svidela i ostavila baš jak utisak na temu vršnjačkog nasilja. Naučili smo kako treba da se ponašamo u slučaju fizičkog, psihičkog ili digitalnog nasilja. Bilo je fenomenalno i nadam se da će opet biti’’, Milica Kuzeljević, učenica.

Jedna od knjiga, Mirjana Suljagić Radišić, kaže da je i sama, kao knjiga, imala odlične čitaoce.

,,Interakcija sa decom bila je odlična. Nove generacije koje stasavaju znaju dosta o vršnjačkom nasilju, čak su osnovci mene pitali kako je bilo u moje vreme i rekla sam im da se to tada i nije zvalo nasilje, nismo pričali o tome, nije se radilo sa nama... Sami su zaključili da danas znaju o tome više od nas starijih. Bilo je super.’’

,,Živa biblioteka’’ mi je otvorila vidike. Knjiga mi je dosta pomogla da neke stvari bolje razumem i da znam šta da radim u takvim situacijama. Razgovor sa nekim ko je doživeo nasilje  pomogao mi je da shvatim šta, u stvari, znači nasilje, i da bolje razumem žrtve’’, Sara Didanović, učenica.

,,Verovala sam da potpuno razumem sebe u smislu postupaka šta god da se desi. Onda, nakon slušanja sam shvatila da ono nije moglo samo da mi otvori oči, već da mi pokaže put u još jednu rečicu ogromne rečne mreže – života’’, Lena Jeremić, učenica.

Fenomena u okviru šireg projekta ,,Moć promene-Moć prevencije’’ organizuje ,,Žive biblioteke’’ od 2019. godine uz podršku Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.


Preventivni program ,,Moć promene'' podržava UN Trust Fund to End Violence against Women.