,,Živa biblioteka’’ u Zaječaru

19. maj 2022.

..Poučno je. Iskreno, u trenucima sam se ježila. Do sad sam slušala priče o nasilju, ali nikad tako direktno.’’

,,Mislim da ovo može da pomogne da lakše prepoznam nasilje.’’

,,Da, šamar je nasilje. Ima oko nas drugarica koje to vide kao neki izraz ljubavi, ali ja se ne slažem sa njima.’’

Ovo su neki od utisaka mladih koji su u Ekonomsko – trgovinskoj školi, u okviru ,,Žive biblioteke’’ čitali četiri “žive“ knjige. Događaj su organizovala Udruženja “Fenomena“ iz Kraljeva i „Dečiji centar Zaječar“.

,,Živa biblioteka'' realizuje se uz podršku Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i UNTF  - Fonda Ujedinjenih nacija za zaustavljanje nasilja prema ženama.   

,,U medijima svakog dana vidimo vesti o nasilju ali to je tamo negde, drugačije je kada nam neko direktno govori i iznosi svoj primer, onda pomislimo i da naša drugarica prolazi kroz neki vid nasilja, ali ne ume da ga prepozna ili ne želi da nam kaže, jer se plaši da će da joj se podsmevaju ili da je osuđuju“, rekla je učenica druge godine Medicinske škole.

Vesna Ristović, Dragana Veljović i Marijana Stevanović iz Fenomene i Ružica Anđelković, hraniteljka iz Zaječara, bile su ,,žive knjige’’ na teme partnerskog i porodičnog nasilja, aktivizma i hraniteljstva. Njihove životne priče privukle su veliku pažnju i interesovanje čitalaca, a lično iskustvo ovih žena svedoči o diskriminaciji i ljudskim pravima, mogućnostima da se ruše stereotipi i predrasude, kao i o suprotstavljanju svakoj vrsti ugrožavanja prava i sloboda pojedinaca.

Ružica Anđelković, hraniteljka deteta sa cerebralnom paralizom, kaže:

,,Danas su deca čula ,,živu knjigu’’ o hraniteljstvu. Čuli su nešto novo što nisu do sad znali, a nisu imali gde da pročitaju. Po licima im se videlo da im je bilo jako interesantno. Bilo mi je veliko zadovoljstvo i čast da objasnim deci ulogu hranitelja.’’

,,Nisam prvi put na ,,Živoj biblioteci’’ i ovaj put je bilo prelepo. Žene su stvarno bile jako fine, koliko su nas njihove priče potresle, toliko su nas i naučile. Ovo je mnogo efikasnije nego bilo šta drugo, jer imamo primer koji je tu, mislim da na ovaj način mnogo ozbiljnije shvatamo temu o kojoj se priča.’’

,,Čula sam nešto novo danas, da nasilje ne treba da se trpi i da o tome treba više i otvorenije da se priča. Živa knjiga mi je danas dala podsticaj da više pažnje obratim na nasilje oko sebe, ali njena priča nije nimalo prijatna za slušanje.’’

Učenice/i prve i druge godine Ekonomsko – trgovinske i Medicinske škole pokazali su da umeju da prepoznaju prednost ličnih, životnih iskustava ,,živih knjiga’’.

,,Slušala sam priču o hraniteljstvu. Žena koja nam je pričala je jednom detetu hraniteljka već godinama. Mislim da ova priča treba da dopre do što više ljudi, jer svi treba da budemo humani. Zamislite da vi ostanete bez roditelja, gde biste bili? Mislim da je ova žena odličan roditelj, odlično se ponela prema tom detetu. Da biste čuvali dete sa cerebralnom paralizom, mislim da morate da imate ljubav, dobrotu i strpljenje, a ,,živa knjiga’’ zaista može da probudi empatiju.’’


Fenomena u okviru šireg projekta ,,Moć promene-Moć prevencije’’ organizuje ,,Žive biblioteke’’ od 2019. godine uz podršku Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.


Preventivni program ,,Moć promene'' podržava UN Trust Fund to End Violence against Women.

Previous
Previous

,,Sloboda ili ništa!’’

Next
Next

,,Nijedna žena manje!’’