Medijska podrška kampanji #SOSprotivNasilja – 1. deo
6. oktobar 2021.
Kampanja #SOSprotivNasilja Udruženja Fenomena tematizuje problem nasilja nad ženama tokom pandemije izazvane virusom covid-19, jer su u Srbiji epidemija i propisane mere zaštite pomerile fokus sa važnih tema, kao što su edukacija, prepoznavanje nasilja, adekvatna zaštita žrtava.
U okviru kampanje važnu ulogu ima i medijska promocija nulte tolerancije na nasilje, kao i upoznavanje šire javnosti sa problemom partnerskog nasilja, zakonskim odredbama u vezi sa počiniocima i žrtvama, zaštitom žrtava i postupanjem svakoga od nas u vezi sa nasiljem nad ženama.
Proteklih meseci mediji su pružili podršku i pridružili se Udruženju Fenomena otvorivši vrata brojnim učesnicama/ima i saradnicama/ima kampanje #SOSprotivNasilja. Tim povodom, u narednih nekoliko tekstova, izdvajamo najznačajnije delove medijskih nastupa.
Ivana Perić, psihološkinja, koordinatorka SOS Novi Sad i stručna saradnica Udruženja Fenomena za kampanju #SOSprotivNasilja, u intervjuu za TV Pink u martu 2021. govorila je o ranim znacima i različitim oblicima nasilja, čak i onim koje se teže prepoznaju, o femicidu i brojnim razlozima zašto mnoge žene ne prijavljuju nasilje, kao i o dostupnim službama za podršku i zaštitu žena.
,,Jedan od najčešćih razloga (zbog kojih žene ne prijavljuju nasilje) s kojim se srećem u praksi jeste strah od toga šta će da se dešava nakon same prijave nasilje. One negde vrlo često dobro percipiraju rizik za svoju bezbednost i boje se da, ako počinilac ne dobiju meru zatvora ili neko trajnije udaljenje, da će se on vratiti i da će to izazvati sledeći bes, posebno ako znamo da napuštanje nasilnog odnosa ili zajednice ne znači i prekid nasilja, odnosno vrlo često je to situacija koja povećava rizik od teških posledica, ubistva, odnosno samog femicida.
Drugi razlog je nepoverenje u institucije, jer vrlo često žene nemaju gde da se informišu o tome kako procedure izgledaju. Zato mi apelujemo da se javljaju na SOS telefone, jer želimo da im olakšamo pristup informacijama i želimo da im pomognemo da razumeju kako izgleda sama procedura... Izvor razloga je i što žene često nemaju ekonomsku samostalnost, žene nemaju gde da se vrate, boje se da ako nemaju sopstvenih prihoda neće moći da ostvare starateljstvo nad decom, što je zabluda, pa zato i pozivamo žene da se jave SOS službama upravo da bi se informisale i dobile podršku za sve ove procedure.’’
U Jutarnjem programu RTS 1, 23.04.2021. godine, u okviru kampanje #SOSprotivNasilja, gosti su bili Milan Žarković, Jana Šarić i Milica Kravić Aksamit.
Milan Žarković, profesor na Kriminalističko-policijskoj akademiji, govorio je o novim zakonskim osnovama za procesuiranje nasilja u porodici i pravilima postupanja policije saglasno Zakonu o sprečavanju nasilja, spremnosti policije na hitnu reakciju, ali i o sistematskom preduzimanju radnji čiji je cilj obezbeđenje dokaza za krivičnopravni progon izvršilaca i nekim normativnim rešenjima koja su prepreka na tom putu.
,,Javnost je kontinuirano uvođena u ovu temu još od 2017. godine, kada je zakon uveden u primenu. Ono što javnost možda ne zna jeste kakvi su efekti ovih mera. Mogu da kažem da obaveza policije, kad smo rekli da postoji nulta tolerancija, jeste da u svakom slučaju prijavi nasilje ili neposrednu opasnost od nasilja i izvrši procenu rizika. Ne može se okretati glava ni od jednog prijavljenog slučaja, svaki mora da se analizira. Procenat potvrđenih slučajeva nasilja i neposredne opasnosti od nasilja je na nivou od 70%. Da to policija radi kvalitetno, da to rade ljudi koji su senzibilisani i upućeni su u ovu oblast, potvrđuje činjenica da te hitne mere koje policija izriče, ne u nekom postupku koji traje duže vremena, nego ih izriče neposredno nakon saznanja da nasilje postoji, a mere se realizuju kroz zabranu komunikacije ili udaljenje nasilnika, da su u preko 97% slučajeva potvrđene u daljem postupku.’’
Jana Šarić iz Centra E8 govorila je o važnosti preventivnih programa za nasilje i važnosti rada sa mladićima na prevenciji nasilja.
,,Imamo dva programa koja su akreditovana - jedan samo za rad sa dečacima, program M, a drugi i sa momcima i sa devojkama. Ovaj koji se tiče samo rada sa dečacima je neka vrsta inovacije, zato što se često u borbi za rodnu ravnopravnost dečaci, odnosno mladići, zanemare, dakle, nekako se uvek vide kao izvršioci, oni koji vrše to nasilje, a često zaboravljamo da i oni trpe neke oblike nasilja i da je u njima rešenje. Dakle, ako mi obučimo i obrazujemo generacije i generacije dečaka, mladića, da sa poštovanjem, nekom vrstom uvažavanja posmatraju svet iz perspektive rodne ravnopravnosti, da znaju kako da izraze svoja osećanja, da znaju šta je pristanak kada govorimo o emotivnim i seksualnim odnosima, da znaju šta je kontracepcija i kako se ona koristi i čemu ona služi, kada sva ta znanja usvoje, vi dobijate jednog mladića koji ne da se nikada neće naći u situaciji da postane nasilnik, nego će i uticati na svoju okolinu i menjati njihove obrasce, njihov pogled na svet, njihovo ponašanje.’’
Milica Kravić Aksamit, novinarka, aktivistkinja i PR kampanje #SOS protiv nasilja nad ženama, govorila je o samoj kampanji, SOS broju za pomoć žrtvama kao i o vrstama nasilja koje postoje.
,,Sada dodatno skrećemo pažnju na ta četiri najzastupljenija oblika, a to su fizičko, psihičko ili emotivno, ekonomsko i ,,onlajn’’ nasilje. Kroz četiri autentične priče - jedne žene sa sela koja trpi ekonomsko nasilje, jedne studentkinje koja doživljava proganjanje, jedne profesorke fakulteta koja proživljava emotivno i psihičko zlostavljanje i jedne radnice koju neko tuče, mi želimo da ispričamo ,,ej, ljudi, to se dešava, među nama je’’, moramo da shvatimo da smo svi dužni da odreagujemo i da ne okrećemo glavu, da svako od nas može da promeni mnogo toga.’’
Gostovanja možete pogledati ovde:
https://www.youtube.com/watch?v=o4DuN2KwxJE&t=414s&ab_channel=Udru%C5%BEenjeFenomena
https://www.youtube.com/watch?v=vNyzRke7UlQ&ab_channel=Udru%C5%BEenjeFenomena
Projekat #SOSprotivNasilja realizuje Udruženje Fenomena u vidu medijske kampanje za smanjenje nasilja prema ženama tokom i nakon Covid-19 epidemije u Srbiji u okviru regionalnog programa "Primena normi, promena svesti" koji finansira Evropska unija, a sprovodi UN Women @unwomeneca – agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena.