,,Mladi žele da uče o rodnoj ravnopravnosti, sviđa im se ta tema’’
16. decembar 2021.
,,Pitanje iz upitnika koji smo sproveli pre samih predavanja, a koji je doprineo saznanju mišljenja naših vršnjaka na istu temu, koje je privuklo najviše pažnje i samim tim izazvalo dublju diskusiju glasilo je: ,,Kada bi trebao/la da odlučiš između dve osobe jednakih kvalifikacija, kao vojnika bi pre zaposlio/la: muškarca, ženu ili svejedno mi je’’. Zajedno smo komentarisali da smo zadovoljni u kom procentu su mladi odlučili da bi im u takvom slučaju bilo svejedno i da ne bi pravili razliku, na šta smo ponosni’’, kaže Jana Golubović, učenica somborske Gimnazije i autorka istraživanja.
Aktivistkinje udruženja ,,Ženska alternativa’’ iz Sombora, u okviru ,,Step Up’’ kampanje tokom ,,16 dana aktivizma’’, sprovele su istraživanje o rodnim stereotipima među srednjoškolcima, a potom na osnovu rezultata organizovale vršnjačka predavanja i podelu edukativnog materijala na temu rodne ravnopravnosti.
Krajem novembra i početkom decembra Mina, Sofija i Jana, učenice somborskih srednjih škola i mlade aktivistkinje ,,Ženske alternative’’, najpre su anketirale su svoje vršnjake/inje, a zatim njihove odgovore i stavove pretočile u autentičnu prezentaciju.
Istraživanjem je obuhvaćeno 152 učenika/ca srednjih škola. Nakon obrađene ankete, autorke su uradile analizu dobijenih odgovora i pripremile prezentaciju. Tu prezentaciju predstavile su učenicima i članovima Učeničkog parlamenta u Ekonomskoj školi i u Gimnaziji.
,,Rezultati ankete izazvali su zanimljivu diskusiju i razgovor, posle čega je usledilo predavanje, takođe u vidu prezentacije, na temu rodne ravnopravnosti. Učenici su imali da priliku da saznaju detaljnije o pojmu roda i pola, rodnoj osetljivosti, rodnim ulogama i rodnoj diskriminaciji. Bili su veoma zainteresovani i diskusija je bila konstruktivna. Prisutni profesori zamolili su autorke da do odlaska na zimski raspust održe ovo predavanje još nekim razredima u tim školama. Veoma smo ponosne, jer smatramo da smo uradile mali korak ,ali vredan pažnje. Pojedinci su po prvi put čuli nešto o ovoj temi , dok su drugi imali priliku da promene mišljenje ili, bar, da razmišljaju na drugačiji način. Na kraju predavanja učenicima su podeljeni obeleživači sa edukativnim sadržajem na temu rodne ravnopravnosti’’, kaže Zorica Golubović iz ,,Ženske alternative’’.
Jana Golubović dodaje:
..Na dva pitanja dobili smo, nažalost, odgovore koji su bili vrlo neočekivani, odgovore ,,da’’, ali smo svesni da je bolje znati da među nama vršnjacima postoje osobe čije mišljenje bi trebalo promeniti baš sa više ovakvih predavanja. Radi se o pitanjima ,,Kada devojke nose kratke suknje ili haljine, one izazivaju silovanje’’ i ,,Za ženu je važnije da bude dobra majka i supruga, nego profesionalno ostvarena žena’’. Utisci sa predavanja su više nego odlični. Mladi su bili zainteresovani za saradnju i diskusiju, ali na pojedina pitanja dobile smo odgovore koje u tom procentu nismo očekivale. Bili su slobodni da iznesu svoja mišljenja i stavove o rodnoj ravnopravnosti i koliko je ona zastupljena u našem društvu. Takođe, zadovoljni smo jer smo dobili povratnu informaciju da su saznali svašta novo, da su neki promenili svoja mišljenja i da im se tema svidela, jer o tome nisu slušali u okviru nastave, što smo i predvideli’’.
U osam gradova Srbije tokom novembra i decembra mladi organizuju ,,Step Up’’ akcije u okviru kampanje ,,16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama’’, a uz podršku Fenomene i sedam partnerskih organizacija.
Preventivni program ,,Moć promene'' podržava UN Trust Fund to End Violence against Women.