Fenomena

View Original

Mladi i spremnost za reagovanje u slučaju katastrofa

17. decembar 2020. g

Prva pomoć - Sa jedne od prethodnih obuka

Predstavnice/i 14 nevladinih organizacija učestvovali su na jednodnevnom seminaru koji je organizovala Fenomena na temu "Rad sa mladima na smanjenju rizika od katastrofa, s osvrtom na ekologiju i pitanja zdravstvene zaštite". Na ovoj obuci učesnici su dobili praktične alate:

 - kako da u lokalnoj zajednici urade procenu rizika od elementarnih i ljudskim faktorom izazvanih nepogoda (zemljotres, poplave, požari, saobraćajne nezgode, tehnološki udesi, pandemija itd.)

- kako da urade procenu ranjivosti i kapaciteta,

- kako da formulišu plan reagovanja zajednice i zagovaranja,

- kako da mladima približe ove teme.

Nakon procesa selekcije Fenomena će finansijski i organizaciono pomoći dve organizacije da održe onlajn radionice sa 20 srednjoškolki/srednjoškolaca u svojim sredinama, kao i da kada epidemiološke prilike budu dozvolile, organizuju sa njima vežbe civilne zaštite, kao i likovni konkurs.

Ova obuka je deo projekta "Jačanje stručnosti i učešća organizacija civilnog društva i mladih u smanjenju rizika od katastrofa", koji podržavaju Misija OEBS-a u Srbiji i Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA) u okviru programa “Konsolidovanje procesa demokratizacije u sektoru bezbednosti u Republici Srbiji”.

Na seminaru, organizovanom onlajn, obrađene su sledeće teme:

-          Povezanost klimatskih promena i elementarnih nepogoda (predavačica Iva Marković, organizacija Pravo na vodu)

-          Prikupljanje informacija o konkretnim potrebama u mesnoj zajednici za sprečavanje ozbiljnih posledica katastrofa (Bojana Minović, Fenomena)   

-          Rodni aspekti vanrednih situacija: izloženost žena riziku od katastrofa i posledice katastrofa na žene (Višnja baćanović, Kuća rodnih znanja i politika)

-          Kako mladi razumeju vanrednu i kriznu situaciju i koliko su spremni da se prilagode i reaguju (Miljana Pejić, Krovna Organizacija Mladih Srbije).

Učestvovali su predstavnici organizacija: Ženska Alternativa iz Sombora, "Razvoj UE" iz Užica, Žene juga iz Pirota, UMNI iz Novog Sada, Viktimološko društvo Srbije iz Beograda, Integrativni global centar iz Kragujevca, "21 Jelena" iz Smedereva, Društvo Roma iz Zaječara, Uspešne žene Kostolca, Romsko udruženje žena "Ruž" iz Kostolca, Ženski romski centar Veliki Crljeni, Timočki omladinski centar iz Zaječara, Imam ideju iz Kraljeva, i StartHub iz Kosjerića.

Učesnice/ci su u komentarima ocenili da je obuka bila sadržajna i veoma korisna, da su unapredili svoje sposobnosti za reagovanje, da je tema značajna, a predavačice dobre i da su uspele da ostvare dobru interakciju sa polaznicima seminara.

         Obuka je zasnovana na programu "Učešće žena u smanjenju rizika od katastrofa - prevencija i planiranje", koji Fenomena sprovodi od 2015. godine. Kroz ovaj program do sada je prošlo oko 200 građanski iz Raškog i Zlatiborskog okruga, iz različitih ciljnih grupa: nevladinih organizacija, mesnih zajednica, osnovnih škola... koje su unapredile znanje u oblasti procene rizika od katastrofa, planiranja za sprečavanje i zagovaranja i stekle veštine iz civilne zaštite i prve pomoći.