Fenomena

View Original

Mreža Žene protiv nasilja pokrenula prvi zajednički SOS telefon za žene - 0800 300 339

25. maj 2024.

Ako trpite nasilje ili znate nekoga ko trpi nasilje, pozovite 0800 300 339. To je prva zajednička linija Saveza ženskih organizacija namenjena ženama sa iskustvom rodno baziranog nasilje, zasnovana na feminističkim principima. Udruženje Fenomena je aktivno učestvovalo u formiranju Saveza i pokretanju telefonske linije

Sa konferencije za novinare održane 16. maja u Medija centru u Beogradu

Na Međunarodni dan SOS telefona, 16. maj, počela je da radi prva zajednička telefonska linija za žene sa iskustvom rodno baziranog nasilja Saveza ženskih nevladinih organizacija Mreža Žene protiv nasilja. Broj telefona je 0800 300 339 i besplatan je za pozive sa svih mobilnih i fiksnih operatera.

Obeležavajući Međunarodni dan SOS telefona za žene žrtve nasilja, Mreža Žene protiv nasilja, čija je članica i FENOMENA, podseća da su ženske organizacije prve u Srbiji uspostavile takvu vrstu podrške.

-   Mreža Žene protiv nasilja već godinama radi na unapređenju sistema podrške ženama žrtvama nasilja. Pokretanjem ove telefonske linije zasnovanog na feminističkim principima, želimo da obezbedimo efikasnu i adekvatnu stručnu pomoć i podršku svakoj ženi koja se nalazi u situaciji nasilja, kao i da na taj način doprinesemo izgradnji društva u kojem će svaka žena biti sigurna i zaštićena – kazala je Dragana Veljović, jedna od koordinatorki Saveza ženskih NVO MŽPN, na konferenciji za novinare posvećenoj pokretanju nacionalnog SOS telefona zasnovanog na feminističkom pristupu.

U organizacijama Saveza ženskih NVO podršku ženama pruža više od sto konsultankinja sa višegodišnjim iskustvom.

-   Mreža „Žene protiv nasilja“ koja postoji od 2005. godine je zvanično formalizovana u junu prošle godine, odnosno registrovana pod nazivom Savez ženskih nevladinih organizacija ‚‚Mreža Žene Protiv Nasilja", koju čini 28 organizacija iz Srbije, od kojih 23 pružaju uslugu SOS telefona. Tokom prošle godine organizacijama Mreže javilo se 3.009 žena, a zabeleženo je ukupno 13.609 poziva – istakla je Mina Mihajlović, jedna od koordinatorki Saveza.

Na konferenciji je bilo reči i o razlozima za osnivanje zajedničke telefonske linije. Organizacije članice Saveza koje pružaju uslugu SOS telefona imaju različito radno vreme, od toga da nekoliko radi 24/7, do nekih koje rade nekoliko sati dnevno u različitim terminima.

 Iako sve organizacije pružaju kvalitetne usluge u stanju urgentne potrebe, teško je imati memorisano više brojeva telefona i znati radno vreme svake pojedinačne organizacije. Imajući to u vidu smatramo da je veliki napredak početak rada telefonske linije za podršku ženama sa iskustvom nasilja koji će pokrivati celu teritoriju Srbije. Nadamo se da će probni period rada telefona biti kratak i da ćemo moći da produžimo radno vreme telefonske linije u što kraćem roku – kazala je Jasmina Nikolić iz Viktimološkog društva Srbije, organizacije članice Saveza.

Nova telefonska linija će imati tehničke mogućnosti koje obezbeđuju dostupnost ove usluge i osobama sa oštećenjem sluha, vida i govora, kao i pružanje podrške na romskom jeziku.

Nacionalni dan sećanja na žene žrtve nasilja u Srbiji obeležen je 18. maja, pa je na konferenciji za novinare rečeno da je od početka godine do 16. maja ubijeno najmanje osam žena. O tome i opšta i stručna javnost saznaje samo na osnovu praćenja medijskih sadržaja, jer i dalje ne postoji zvanična statistika o femicidu.

Mreža Žene protiv nasilja podseća da je femicid samo krajnji i najbrutalniji oblik nasilja prema ženama, koje samo zajedničkim delovanjem možemo suzbijati, težeći društvu sa nultom tolerancijom na nasilje! – saopštio je Savez ženskih nevladinih organizacija ‚‚Mreža Žene Protiv Nasilja".