Fenomena

View Original

Nepravda u nasleđivanju i socijalnim pravima žena u Srbiji

8. februar 2023.

Gotovo polovina žena se odriče nasledstva u korist muških rođaka. Ako dođu u situaciju egzistencijalne ugroženosti, zbog toga mogu ostati bez prava na socijalnu pomoć. Zato je Fenomena deo zagovaračke akcije koja će pokušati da promeni zakonske odredbe koje to regulišu

Bela Crkva 3-5. februar: Sastanak Mreže za promene

Prema Zakonu o socijalnoj zaštiti čl. 82 tačka 2), pravo na novčanu socijalnu pomoć može se ostvariti ako pojedinac, odnosno član porodice nije prodao ili poklonio nepokretnu imovinu ili se odrekao prava na nasleđivanje nepokretne imovine ili ako je protekao period u kojem bi, od tržišne vrednosti nepokretne imovine koju je prodao, poklonio ili se odrekao prava na nasleđivanje, mogao obezbeđivati pomoć u smislu ovog zakona“.

 Za gotovo polovinu žena u Srbiji ovaj član zakona je diskriminišući. Razlog je što se pod pritiskom nepisanog patrijarhalnog kodeksa, gotovo svaka druga žena (43,2%) odriče nasledstva u korist muških članova porodice. Ako u tom trenutku ili kasnije u životu dođe u situaciju potpunog siromaštva, nema pravo na socijalnu pomoć sve dok ne istekne period u kome je od te imovine mogla da živi da je imovinu nasledila.

Motivisano nepisanom obavezom patrijarhalnog vaspitanja, 43% žena u Srbiji se odriče nasledstva u korist muškog člana porodice

Zbog toga je 15 organizacija, među kojima je i Fenomena, odlučilo da pokrene zagovaračku akciju za promenu ovog dela Zakona o socijalnoj zaštiti, kao i ostalih koji za poledicu imaju nepravdu zasnovanu na patrijarhalnim rodnim ulogama pri nasleđivanju. Inicijativa je prooistekla iz kampanje #Koliki je moj deo, koju sprovodi Žensko udruženje Kolubarskog okruga, a projekat podržava Zajedno za aktivno građansko društvo - ACT.

Bela Crkva 3-5. februar: Učesnici prvog sastanka Mreže za promene

 Prošlog vikenda, 3-5. februar, u Beloj Crkvi je održan prvi sastanak, na kome su bili predstavnici: Fenomene, Gender Knowledge Hub, Irida, BUM, YUCOM, A11, Mame su zakon, Forum žena, Centar uspon, BaziMili, Zrenjaninski edukativni centar, Društvo za razvoj kreativnosti. Fenomenu je predstavljala Dragana Veljović:

          -  Formirali smo radne grupe koja bi trebalo da razmotre stručno pravne i socijalne aspekte i da predlože zakonsko rešenje sa kojim ćemo krenuti u zagovaračku akciju. Na sastanku smo mogli čuti da u nekim zemljama u okruženju ne postoje ovakva ograničenja prava na socijalnu pomoć, a u nekima je restriktivni period fiksan. Suština je da nađemo rešenje kojim žene koje su u socijalnoj potrebi neće biti kažnjene zato što su se odrekle nasledstva u korist muškog člana porodice.

         Prema popisu iz 2011. godine, u Srbiji je među vlasnicima nepokretnosti samo 25% žena, one su vlasnice svega 16% poljoprivrednog zemljišta i to uglavnom parcela ispod 2 hektara... Iako zakoni u Srbiji ne prave razliku u pravima žena i muškaraca, ovi podaci svedoče koliko je neravnopravna rodna raspodela imovine u Srbiji i koliko je i dalje jaka diskriminacija u nasleđivanju.