Žrtva nasilja može biti svaka žena!
5. septembar 2021.
U okviru medijske kampanje #SosprotivNasilja Udruženja Fenomena portali Nova.rs, Telegraf.rs, Kurir.rs i Srbijadanas.rs upozoravaju na to da svaka žena, bez obzira na godine, obrazovanje, društveni status, može postati žrtva nasilja.
Nije bitno koliko ima godina.
Nije bitno odakle je.
Čime se bavi - nebitno je.
Žrtva nasilja može biti apsolutno svaka žena!
Ona može da bude i doktorka i spremačica i domaćica i kuvarica i studentkinja. Potencijalni zlostavljač svoju žrtvu, koju najpre šarmira, pa sa njom počne da se zabavlja, uvlači u vrtlog nasilja kojeg ona ne bude ni svesna.
Sa njom igra igru, uvlači je u svoju paukovu mrežu, sve dok ona ne pomisli da bez njega ne može. Tada nastaje problem, ona je već duboko upletena u toksičnu vezu, koja vremenom postaje veza u kojoj je prisutno i nasilje (psihičko, fizičko, seksualno, ekonomsko) ili ugrožavanje spokojstva.
Žrtva te mreže iz koje je moguće izaći, ako ima podršku, razumevanje i pomoć, može biti svaka od nas.
Portali Nova.rs, Telegraf.rs, Kurir.rs i Srbijadanas. rs navode primere tri potpuno različite žene koje je partnersko nasilje učinilo istim. Naime, sve su u nekom trenutku od strane muškaraca koje su zavolele - postale žrtve.
Koordinatorka Sigurne kuće u Beogradu Vesna Stanojević kaže da ne postoji status koji ženu može da zaštiti od nasilja.
,,Žrtva nasilja može biti bilo koja žena, bez obzira na strukturu. Ima čak i onih koje su materijalno obezbeđene, koje imaju uslove da odu, ali to ne rade jer su u primarnoj porodici naučile da je sramota razvesti se i da je suštinski bitno imati partnera pored sebe, ma kakav on bio. To je pogrešno, nijedna žena, bez obzira na to koliko je stara, koliko je obrazovana i čime se bavi nipošto ne sme da trpi nasilje’’.
Stop nasilju!
Ako trpite nasilje ili znate nekog ko trpi nasilje, pozovite SOS telefon 0800 35 00 36
Projekat #SOSprotivNasilja realizuje Udruženje Fenomena u vidu medijske kampanje za smanjenje nasilja prema ženama tokom i nakon Covid-19 epidemije u Srbiji, u okviru regionalnog programa "Primena normi, promena svesti" koji finansira Evropska unija a sprovodi UN Women @unwomeneca – agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena.