Seksualno nasilje tokom noćnog života u Evropi je široko rasprostranjeno – istraživanje ,,Sexism Free Night’’
13. april 2022.
U istraživanju sprovedenom u sastavu ,,Sexism Free Night’’ projekta, za čiju implementaciju u Srbiji je zadužena NVO Re Generacija, prikupljene su informacije o rasprostranjenosti seksizma i seksualizovanog nasilja među evropskim ljubiteljima noćnog života i festivala starijih od 18 godina, a sa ciljem da se analizira interakcija određenih faktora kao što su obrasci upotrebe droga (i alkohola), učešće u noćnom životu/festivalskom okruženju, mobilnost noću i verovanja o seksualizovanom nasilju.
Istraživanje je sprovedeno online tokom novembra i decembra 2020. godine na osam jezika: srpskom, engleskom, španskom, francuskom, portugalskom, nemačkom, slovenačkom i letonskom, a obuhvaćene su 4534 osobe sa prebivalištem u državama Evrope, od toga 383 osobe sa prebivalištem u Srbiji.
Neki od glavnih rezultata pokazuju da su simboličke ili manje prepoznatljive forme nasilja kao što su reklame, seksističke umetničke forme, šale ili uporni seksualizovani pogledi ili neželjeni seksualizovani komentari visoko normalizovani, naturalizovani i široko rasprostranjeni u okruženjima noćnog života.
Osobe ženskog pola (46.46%), transrodnih ili nebinarnih identiteta (30.01%) prijavile su da su ,,uvek” ili ,,često” pretrpele neke od formi normalizovanog seksualizovanog nasilja kada izlaze, u poređenju sa 12.4% osoba muškog identiteta.
Rezultati ne negiraju da se seksualizovano nasilje događa i muškarcima, ali pokazuje da sekusalizovano nasilje ipak ima rod.
Većina žena (74.8%) i osoba transrodnih i nebinarnih rodnih identiteta (65.7%) prijavljuju da su bili uplašeni od seksualizovang nasilja tokom noćnog života od osobe specifičnog roda, dok 88% muškaraca prijavljuje da nema takav strah. Na pitanje koji je to specifičan rod od kog osećaju strah, žene (97.27%), muškarci (53.33%) i osobe transrodnih i nebinarnih identiteta (94.34%) navode da strah osećaju od strane muškaraca.
Podaci dobijeni ovim istraživanjem već su bili korišćeni u svrhe kreiranja sadržaja Evropskog treninga za profesionalce u noćnom životu, organizatore festivala i profesionalce koji rade na polju droga, a u narednih mesec dana biće predstavljeni i u Srbiji.
Takođe, rezultati su imali uticaja i na kreiranje Evropske kampanje projekta.
Projekat ,,Sexism free night’’ zalaže se za budućnost u kojoj noćni život obuhvata rodnu perspektivu u promociji bezbednosti i jednakosti za sve. Ovo je evropski projekat koji je kofinansiran kroz Program za prava, jednakost i građanstvo (REC), a sprovodi ga konzorcijum koji uključuje promotere noćnog života, nevladine organizacije i univerzitet iz petih zemalja koji rade u oblasti roda i upotrebe droga, a sa ciljem stvaranja interdisciplinarnog dijaloga koji promoviše bezbednije i sigurnije okruženje noćnog života.
Ceo izveštaj istraživanja možete videti ovde: https://sexismfreenight.eu/research/