Fenomena

View Original

Solidarnost sa Irankama - Fenomena na protestu zbog ubistva Mahse Amini

  1. oktobar 2022.

Pod sloganom „Žena, život, sloboda“ aktivistkinje organizacija za prava žena održale su u Beogradu protest protiv ubistva Mashe Amini, mlade Iranke koja je uhapšena zbog „nepravilnog nošenja hidžaba“, a zatim u zatvoru pala u komu iz koje se nije probudila

U 21. veku žena još uvek može da bude uhapšena i premlaćena na smrt zato što nije pravilno nosila maramu. Zato što joj je zalepršao neki čuperak. Tako je u Iranu oduzet život 22-godišnjoj devojci. Ona je pre dvadesetak dana došla iz provincije u Teheran kod rođaka, otišla u tržni centar – i više se nije vratila. Mahsa Amini.

Uhapšena je od strane tzv. policije za moral, koja je procenila da njen hidžab ne pokriva kosu dovoljno. Iz zatvora je u komatoznom stanju prebačena u bolnicu, u kojoj je posle nekoliko dana preminula. Svedoci govore o torturi kojoj je bila izložena u zatvoru, porodica kaže da nije dobila medicinsku dokumentaciju iz koje bi se video uzrok smrti. Policija, dakako, negira ubistvo i tvrdi da je zdrava i prava devojka od 22 godine tek tako u zatvoru pala u komu iz koje se nije probudila...

Podigli su se na proteste Iranke i Iranci, podigle su se žene širom sveta. U četvrtak 29. septembra i u Beogradu su se okupile borkinje za prava žena – u znak protesta zbog torture i fundamentalizma u Iranu i širom sveta, u znak solidarnosti sa ženama Irana i ponajpre u znak poštovanja žrtve - Mahse Amini. Među učesnicima protesta bila je i aktivistkinja Fenomene Aneta Dukić.

„Mahsa Amini je simbol otpora sve represivnijim stavovima prema ženama, prema njihovom telu i slobodama. Napad na ženska prava širi se preko svih kontinenata. Masha Amini je opomena svim ženama da nam se slobode mogu oduzeti i da ih moramo iznova osvajati. U civilizovanom svetu, ljudska prava, integritet i dostojanstvo moraju se poštovati. Oko toga se svi moramo ujediniti. Prve na udaru gubljenja slobode jesu žene i njihovo pravo na telo, integritet, pravo na život“, navele su organizatorke okupljanja.     

Od Islamske revolucije 1979. godine u Iranu žene starije od 13 godina moraju da pokrivaju kosu, ruke i noge i ne smeju da nose šarenu i pripijenu odeću. Sankcije za nenošenje hidžaba i oštrina kojom su vlasti suzbijale pokušaje kršenja ovih pravila, zavisili su od toga ko je na vlasti. Mediji prenose da su pod vlašću sadašnjeg predsednika Ebrahima Raisija uvedene nadzorne kamere kako bi se napisale kazne ženama koje su prekršile pravila i kako bi bile pozvane na "konsultacije" – zatvorska kazna na koju idu Iranke i Iranci koji dovedu u pitanje nošenje hidžaba.

         Organizatorke okupljanja u Beogradu ističu da je borba za prava žena na dostojanstven život zajednička borba u svim delovima sveta:

         „U Srbiji su od početka godine počinjena 23 femicida. Širom zemlje, partneri i muški srodnici ubijali su žene. Borba protiv nasilja postaje borba za život i ta borba mora biti zajednička.