Sve o besplatnoj pravnoj pomoći žrtvama porodičnog nasilja
6. oktobar 2022.
Udruženje Fenomena pokrenulo je sajt www.pravneinformacijezazrtvenasilja.rs na kome su osnovne informacije o pravu žrtava nasilja na besplatnu pravnu pomoć, sa uputstvima kako je mogu ostvariti, kao i o zakonima koji u Srbiji regulišu zaštitu od porodičnog i rodno zasnovanog nasilja
Iako se Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći primenjuje pune tri godine, od oktobra 2019. godine, utisak je da veoma mali broj građana koji bi imao pravo na ovaj vid pravne pomoći i podrške, koristi to pravo. Prema članu 4. ovog zakona, među građankama i građanima koji imaju pravo na besplatnu pravnu pomoć bez obzira na materijalni status su i lica koja ostvaruju pravnu zaštitu od nasilja u porodici.
Zato udruženje Fenomena sprovodi projekat „Povećanje dostupnosti besplatne pravne pomoći za žene koje su preživele rodno zasnovano nasilje u Srbiji“, u okviru koga je pokrenuta internet platforma www.pravneinformacijezazrtvenasilja.rs.
U rubrici Najčešća pitanja mogu se dobiti informacije i uputstva između ostalog i to:
U kojim slučajevima žrtva porodičnog nasilja ima pravo na besplatnu pravnu pomoć;
Kome bi trebalo da se obrati i ko pruža ovu pomoć;
Šta pomoć obuhvata, da li i kada i besplatno zastupanje na sudu;
Kako da napiše zahtev za odobravanje besplatne pravne pomoći;
Gde može naći i kako da popuni obrazac zahteva;
Šta je potrebno od dokumenata;
Da li se plaća taksa;
Šta je besplatna pravna pomoć, a šta podrška;
... i još mnogo korisnih informacija.
U nastavku u istoj rubrici objašnjava se pravo na zaštitu od porodičnog i drugog rodno zasnovanog nasilja na osnovu više zakona Republike Srbije. Ovde se daju odgovori na pitanja kao što su:
Koliko vremena policija može zadržati nasilnika posle hapšenja;
Koja je uloga javnog tužioca;
Šta su hitne mere, ko ih donosi i koliko traju;
Da li nasilje može da se prijavi još nekom osim policiji;
Kolike su kazne za nasilnika po Krivičnom zakoniku;
Da li nasilnik kome je izrečena mera privremenog udaljenja može da uzme stvari iz stana... i još mnogo korisnih informacija i uputstava.
Na sajtu se nalaze i najznačajnije odredbe zakona koji se odnose na rodno zasnovano nasilje, kao što su zaštita žrtava prema Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici i Porodičnom zakonu, kao i odredbe Krivičnog zakonika koje se odnose na seksualno nasilje.
Projekat „Povećanje dostupnosti besplatne pravne pomoći za žene koje su preživele rodno zasnovano nasilje u Srbiji“ Fenomena sprovodi uz podršku UN Women, organizacije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena i Evropske unije. Veoma značajan deo projekta jeste rad sa profesionalcima – jačanje kapaciteta advokata/ica i studenata/kinja prava kroz edukativne seminare. Jedan je održan proletos u Vrnjačkoj Banji uz učešće skoro 50 advokata/ica i izveštaj o ovom kvalitetnom i zanimljivom skupu možete pročitati na ovom linku.
U okviru projekta je urađeno i istraživanje „Pravo na besplatnu pravnu pomoć žrtava rodno zasnovanog nasilja iz ugla advokata i jedinica lokalnih samouprava“, a rezultate ćemo predstaviti u zasebnom tekstu.