“Svet neće moći da pobedi AIDS sve dok se obnavlja patrijarhat”
“AIDS će biti iskorenjen kad smanjimo nejednakost među ljudima. Ne možemo okončati AIDS dok ga ne okončamo za sve društvene grupe” - kaže Vini Bjanjima iz UN AIDS. U Srbiji sa HIV infekcijom živi 3.045 ljudi. Ove godine je otkriveno za 25% više inficiranih nego 2021.
I posle 40 godina od kako je virus HIV-a otkriven kod ljudi, oboljenje koje on izaziva, AIDS, ima oznaku pandemije. Dok je razvijeni svet u velikoj meri stavio pod kontrolu širenje virusa i obezbedio efikasne lekove, žitelji siromašnih zemalja podsaharske Afrike niti imaju sredstava za preventivu, niti za adekvatno lečenje, pa je ovaj deo sveta žarište širenja infekcije.
To je opasnost za ceo svet, pandemija kovida pokazala nam je koliko se svakog od nas tiče zdravstveni rizik u bilo kom delu sveta. Zato je moto ovogodišnjeg 1. decembra - Dana borbe protiv AIDS-a: „Izjednačimo“.
- Ne možemo okončati AIDS dok ga ne okončamo za sve društvene grupe i u svim državama – poruka je Vini Bjanjima, izvršne direktorke UN AIDS, programa Ujedinjenih nacija.
U najugroženijem delu Afrike žene su u 2021. činile 63% novoinficiranih. Zato marginalizovan položaj žena Vini Bjanjima ističe kao jednu od glavnih nejednakosti zbog kojih verovatno neće biti ostvaren cilj da do 2030. AIDS bude iskorenjen:
- Svet neće moći da pobedi AIDS dok se obnavlja patrijarhat. Moramo se baviti nejednakostima sa kojima se suočavaju žene. U oblastima visoko opterećenim HIV-om žene podvrgnute nasilju intimnog partnera suočavaju se i sa 50% većim rizikom da dobiju HIV. U 33 zemlje samo 41% udatih žena starosti 15-24 može da samostalno donosi odluke o seksualnom zdravlju.
Jedina efikasna mapa puta za okončanje AIDS-a, postizanje održivog razvoja, javnog zdravlja i prosperiteta je – feministička mapa puta. Organizacije i pokreti za ženska prava su na prvim linijama borbe i rade hrabar posao. Lideri moraju da ih podrže i uče od njih – rekla je čelnica UNAIDS-a.
Smatra da se mora ostvariti jednakost za sve marginalizovane grupe – muškarce homoseksualce, narkomane koji koriste injekcije, seksualne radnike/ce, transrodne žene... – ako se želi okončati pandemija „AIDS ne možemo okončati dok ga ne okončamo u svim društvenim grupama“, zaključila je Vini Bjanjima.
SIDA u Srbiji
U Srbiji živi 3.045 ljudi zaraženih HIV-om. Od početka godine je infekcija otkrivena kod 152 ljudi, što je za 25% više nego prošle godine. Najviše zaraženih u Srbiji je među muškarcima koji imaju odnose sa muškarcima, a ključni način prenošenja infekcije je seksualnim putem – navodi Institut za javno zdravlje „M.J. Batut“ povodom 1. decembra – Međunarodnog dana borbe protiv AIDS-a/SIDE. Od 1985. godine u Srbiji su od AIDS-a umrle 1.192 osobe.
Korišćenje zaštitnih sredstava i redovno testiranje onih koji imaju rizične kontakte – mogu spasiti život. Lečenje AIDS-a poslednjih godina daje odlične rezultate, ali samo ako terapija počne na vreme i ako se adekvatno primenjuje.
1. decembar kao Međunarodni dan borbe protiv AIDS-a, jedan je od datuma koji se obeležava u okviru tradicionalne globalne kampanje #16 dana aktivizma, koja se obeležava u celom svetu od 25. novembra do 10. decembra i čiji je deo i naše udruženje Fenomena. Ova kampanja objedinjuje pet datuma važnih za borbu za ljudska prava:
25. novembar - Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama
1. decembar - Svetski dan borbe protiv side
3. decembar . Međunarodni dan osoba sa invaliditetom
6. decembar - godišnjica Montrealskog masakra
10. decembar – Međunarodni dan ljudskih prava