Udruženim snagama do jedinstvenog SOS telefona

27. februar 2023.

Mreža Žene protiv nasilja biće konstituisana kao pravno lice. To će udružiti kapacitete članica i stvoriti uslove za formiranje nacionalnog SOS telefona koji će raditi na feminističkim principima

Sa redovne godišnje Skupštine Mreže Žene protiv nasilja, Niš 30/31. januar 2023.

Mreža Žene protiv nasilja okuplja 30 ženskih nevladinih organizacija i do sada je funkcionisala kao neformalna asocijacija. I Mreža, i svaka organizacija ponaosob, suočene su sa problemom nesigurnog finansiranja, što ugrožava razvoj kapaciteta i pouzdanost pružanja usluga ženama. Zato su članice Mreže Žene protiv nasilja donele odluku da ovaj forum registruju kao pravno lice.

Na ovaj način ćemo udružiti kapacitete svih 30 organizacija i stvoriti bolje uslove za rad. Uradile smo mapiranje kapaciteta i zaključile da smo akumulirale veliko iskustvo, da baštinimo raznovrsna znanja. Većina organizacija postoji duže od 15 godina, neke već i tri decenije. Verujemo da zajedničkim snagama možemo da postignemo još više nego do sada, radeći i boreći se samostalno na mnogo frontova – kaže Dragana Veljović, koordinatorka Mreže.

Dragana Veljović, koordinatorka Mreže i aktivistkinja udruženja Fenomena

            Ona naglašava da će svaka organizacija – osnivačica Mreže nastaviti da postoji kao zasebno udruženje i sačuvati svoju autonomiju. Način funkcionisanja Mreže i međusobne odnose i nadležnosti članica definisaće Statut i Pravilnik o radu. Nacrti ovih dokumenata su već napisani i u procesu su dorade i usaglašavanja, tako da se očekuje da proces konstituisanja Mreže kao pravnog lica bude završen polovinom aprila.

Jedan od rezultata formiranja Mreže kao pravnog lica trebalo bi da bude i osnivanje nacionalnog SOS telefona za žrtve rodno zasnovanog nasilja koji će raditi na feminističkim principima. Vodile bi ga  one koje imaju višedecenijsko iskustvo u radu sa žrtvama – a to su jedino ženske nevladine organizacije

Godišnja Skupština Mreže Žene protiv nasilja, na kojoj su razmatrani nacrti Statuta i Pravilnika - Niš 30/31. januar 2023.

Svega 7 ženskih organizacija u Srbiji je pre nekoliko godina uspelo da licencira uslugu SOS telefona, a još desetak nezvanično pruža ovu uslugu. Međutim, kontinuiran rad SOS telefona uspeva da obezbedi mali broj ženskih organizacija - upravo zbog neredovnog i nesigurnog finansiranja.

- Nažalost, samo jedna od naših organizacija ima non-stop dežurstvo na SOS telefonu. Zbog nesigurnog finansiranja, opstanak svake od  SOS službi je u nekom trenutku bio pod znakom pitanja. Formiranjem Mreže moći ćemo da osnujemo jedinstveni SOS telefon na feminističkim principima, koji bi pokrivao najveći deo Srbije i radio 24 časa dnevno svakog dana u godini. Tako bi žrtve rodno zasnovanog nasilja u svakom trenutku imale kome da se obrate za pomoć. Osim toga, smatramo da ćemo udruženim snagama kvalitetnije istupiti pred donatore i državu – ističe Dragana Veljović.

Mreža Žene protiv nasilja je nastala još 2005. godine sa ciljem osnaživanja i povezivanja specijalističkih ženskih organizacija koje pružaju usluge ženama koje su preživele nasilje. Spisak 30 organizacija koje čine Mrežu možete naći na ovom linku.

Previous
Previous

Povodom 8. marta 2023: Pred nama je još mnogo posla i borbe!

Next
Next

Primeri korektnog izveštavanja o nasilju prema ženama