Fenomena

View Original

“Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, i pored mana, svima omogućava pristup pravdi…”

9. novembar 2022.

U okviru kampanje #Imaš pravo na podršku, koju organizuje Fenomena, naše stručne saradnice za oblast prava gostuju u medijima u cilju upoznavanja žrtava porodičnog nasilja, kao i šire javnosti, o mogućnostima koje pruža Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, a koje se ne koriste dovoljno. Prenosimo nastupe sutkinje Olivere Pejak Prokeš i advokaticeTijane Kostić

U levom uglu Olivera Pejak Prokeš, sutkinja Apelacionog suda u Novom Sadu, gostovanje u jutarnjem programu RT Vojvodine (u desnom uglu promotivnni materijal kampanje #Imaš pravo na podršku)

Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći veliki je korak države u ispunjenju zadatka da svim građanima omogući jednak pristup pravdi. Donošenje zakona samo je prvi korak i on nije dovoljan, bitno je kako ćemo zakon primenjivati“ – istakla je Olivera Pejak Prokeš, sutkinja Apelacionog suda u Novom Sadu u jutarnjem programu TV Novi Sad „Dobro jutro, Vojvodino“.

Ovaj nastup je deo kampanje Imaš pravo na podršku, koju organizuje Fenomena u okviru projekta Povećanje dostupnosti besplatne pravne pomoći ženama koje su preživele nasilje. Osim širenja informacija o pravu na besplatnu pomoć i ohrabrivanja žrtava da je zatraže u nadležnim lokalnim službama, cilj kampanje je i promovisanje sajta Pravneinformacijezazrtvenasilja.rs, koji je pokrenula Fenomena i na kome možete naći mnoštvo korisnih informacija i praktičnih uputstava.

Sutkinja Pejak Prokeš kaže da istraživanja pokazuju da je mali broj i žena sa iskustvom nasilja i uopšte građanki i građana koji su se obratili za besplatnu pravnu pomoć iako je zakon u primeni već dve godine:

-  Prvi razlog je bio kovid i na njega nismo mogli da utičemo. Međutim, drugi je slaba informisanost građana o pravu koje im je dato zakonom, a treći, ja bih rekla ipak malo komplikovana procedura za ostvarivanje ovog prava.

Manjkavosti Zakona o BPP

Olivera Pejak Prošek je ohrabrila žene sa iskustvom nasilja da zatraže besplatnu pravnu pomoć u službi koju bi trebalo da ima svaka lokalna (gradska/opštinska) uprava, ali je i ukazala na određene nedostatke zakona.

Prvi problem je nedovoljna obaveštenost stranaka da imaju to pravo. Zatim, prema Zakonu, pravo na BPP imaju žrtve nasilja u porodici. Primedba Grevio komiteta (telo Saveta Evrope koje kontroliše sprovođenje Istanbulske konvencije – prim. R.V.) bila je zašto pravo nemaju žrtve svih oblika rodno zasnovanog nasilja. Postavlja se i pitanje ko se smatra članom porodice, jer Porodični zakon definiše jedan krug lica, a Zakon o sprečavanju nasilja u porodici nešto drugačiji. Čini mi se da Zakon ostavlja dosta prostora za nedoumice službenicima koji su na lokalu zaduženi za njegovo sprovođenje, pa ima i nesnalaženja.

Deo promotivnog materijala kampanje #Imaš pravo na podršku

Sutkinja Pejak Prokeš se osvrnula i na član 7. Zakona u kome se između ostalog navodi da pružanje besplatne pravne pomoći nije dozvoljeno u postupku u kome je očigledno da tražilac BPP nema izgleda na uspeh.

- Pa kako ćete vi znati da neće postići uspeh?! U Zakonu ima dosta diskrecionih ovlašćenja pružalaca besplatne pravne pomoći. U tim službama rade pravnici sa položenim ispitom za primenu ovog zakona, ali mislim da još ima problema u tumačenju zakona.

Zato je, zaključila je Olivera Pejak Prokeš, neophodna stalna edukacija za sprovođenje Zakona o BPP i pohvalila seminar za advokatkinje i advokate, koji je Fenomena organizovala u aprilu ove godine.

Advokatica Kostić: Iskoristite pravo koje vam pruža zakon!

Gostujući u programu TV „Nova“ advokatica Tijana Kostić iz Beograda je istakla da Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći omogućava građanima ne samo da dobiju informacije i pravne savete, nego i stručnu pomoć advokata tokom celog postupka. Istakla je da žrtve porodičnog nasilja mogu da dobiju ovu pomoć bez obzira na svoj materijalni status.

Advokatica Tijana Kostić u programu TV “Nova”

-  Zakon je u primeni već dve godine, a čini mi se da je nedovoljan broj zahteva koji su odobreni i da nije dovoljan broj građana kojima je zaista potrebna besplatna pravna pomoć, iskoristio tu mogućnost koju daje zakon. Zato je veoma korisno da se što više građana informiše da postoji mogućnost da dobiju advokata koji će za njih biti besplatan, kao i svu ostalu pomoć koju propisuje zakon.

Platforma Fenomene Pravneinformacijezazrtvenasilja.rs je jedan vid promovisanja ovog prava, jer na njemu svi građani, a posebno žrtve nasilja, mogu dobiti relevantne informacije i uputstva kako da ostvare pravo na BPP.

Stručni saradnici/ce Fenomene u narednom periodu nastavljaju sa medijskim nastupima u kampanji #Imaš pravo na podršku, na kojima će širiti informaciju o pravu na besplatnu pravnu pomoć i ohrabrivati građane, naročito žene žrtve nasilja, da je i zatraže u gradskim/opštinskim službama u čijoj je to nadležnosti.

Projekat Povećanje dostupnosti besplatne pravne pomoći za žene koje su preživele rodno zasnovano nasilje, Fenomena sprovodi uz podršku UN Women i Evropske unije.

-              Preporučujemo vam da posetite sajt Pravneinformacijezazrtvenasilja.rs , u kome se osim sa Zakonom o besplatnoj pravnoj pomoći možete upoznati i sa Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici. Zakoni su predstavljeni kroz pitanja i odgovore, jasnim i jednostavnim stilom;

-              Ako želite da ukratko saznate koja prava i pod kojim uslovima građanima daje Zakon o BPP, pročitajte intervju sa našom Jasnom Kolaković Smiljanić: Zašto mali broj žrtava nasilja u porodici koristi besplatnu pravnu pomoć i kako to promeniti