,,Zašto se o kažnjavanju nasilnika ne govori u školi?’’
13. decembar 2021.
,,Zašto se insistira na pomirenju nasilnika i žrtve, a ne na kažnjavanju, sankcionisanju onih čije je ponašanje nasilno? Zašto se o ovom gorućem problemu ne govori u školi na ovaj način, kao sa vama iz ,,Impulsa’’? – pitala je učenica iz Tutina tokom radionice o ljudskim pravima održane u okviru ,,Step up’’ kampanje.
U Tutinu su tokom decembra organizovane javna akcija i radionica sa učenicama/ima osnovne škole, a u okviru projekta „Moć promene“, koji realizuje UG ,,Impuls" u saradnji sa udruženjem ,,Fenomena" iz Kraljeva u okviru kampanje ,,16 dana aktivizma protv nasilja nad ženama’’.
Radionica na temu ,,Dan ljudskih prava” održana je 10. decembra, na Međunarodni dan ljudskih prava, a cilj radionice bio je upoznavanje učenika sa načinom ostvarivanja ljudskih prava.
,,Radionica je trajala dva školska časa. Učenici su u tekstu školske lektire ,,Deca” Ive Andrića pronalazili rečenice u kojima je izražena diskrminacija, nasilje i strah vršnjaka i diskutovali o uskraćivanju slobode govora, prava na slobodu, prava na slobodu izražavanja. Na kraju radionice, zaključili su da se ljudska prava stiču rođenjem, da su neotuđiva i da se za njihovu zaštitu neophodno aktivno boriti’’- kaže Atifa Šaljić, aktivistkinja UG ,,Impuls’’ Tutin i dodaje:
,,Jedna učenica je tokom radionice postavila pitanje: ,,Zašto se insistira na pomirenju nasilnika i žrtve, a ne na kažnjavanju, sankcionisanju onih čije je ponašanje nasilno? Zašto se o ovom gorućem problemu ne govori u školi na ovaj način, kao sa vama iz ,,Impulsa?’’. Smatram da bi ovo moglo biti jedno od pitanja za Ministarstvo prosvete, obrazovanja i tehnološkog razvoja, a ženskim organizacijama podstrek da u svoje aktivnosti uključuju školsku decu i nastavničko osoblje, posebno iz ruralnih područja’’.
Volonterke ,,Impulsa’’ organizovale su dan ranije, 9. decembra, javnu akciju „Stop nasilju nad ženama“, tokom koje su podeljeni informativni materijali na temu trgovine ljudima i nasilja prema ženama. Mlade volonterke su nosile transparent „Stop nasilju nad ženama”, zastavice i narandžaste balone.
,,Cilj organizovanja akcije bio je doprinos prepoznavanju i reagovanju na nasilje kao na problem celokupnog društva. Prilog o akciji je prikazan i na lokalnoj televiziji, čime je vest o događaju prikazana širom opštine, uključujući i ruralna područja’’ – rekla je Atifa Šaljić, aktivistkinja UG ,,Impuls’’.
U osam gradova Srbije tokom novembra i decembra mladi organizuju ,,Step Up’’ akcije u okviru kampanje ,,16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama’’, a uz podršku Fenomene i sedam partnerskih organizacija.
Preventivni program ,,Moć promene'' podržava UN Trust Fund to End Violence against Women.