Kampanja #SOSprotivNasilja uspešno završena, ,,Fenomena’’ priprema nove projekte za smanjenje nasilja nad ženama

13. novembar 2021.

Kampanja #SOSprotivNasilja počela je 2020. sa ciljem da doprinese smanjenju nasilja nad ženama tokom i nakon pandemije izazvane virusom kovid-19. Nema zvaničnih podataka o žrtvama tokom epidemije, ali, pokazalo se i da dom nije uvek sigurno mesto za žene i devojčice koje trpe nasilje, jer tokom izolacije i vanredne situacije većina njih nije mogla da izbegne nasilnika. Mere su donele dodatne rizike, pa je kampanja bila usmerena i na poziv državnim organima da štite žrtve porodičnog nasilja i tokom primene mera. Takođe, deo kampanje bio je posvećen kvalitetnom informisanju javnosti o problemu nasilja.

Udruženje Fenomena realizovalo je #SOSprotivNasilja sa partnerskim organizacijama, a uz podršku UN Women – agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena i Evropske Unije.

Prenosimo delove završne konferencije kampanje #SOSprotivNasilja.

Marija Petronijević, Udruženje Fenomena, koordinatorka projekta:

  • Kao društvo moramo težiti ka nultoj toleranciji – da  znamo i prepoznamo nasilje, da ne skrećemo glavu i da mu se odupremo. To znači i da institucije u svom postupanju ne relativizuju ozbiljnost nasilja i da u potpunosti zaštite svaku žrtvu i nasilnike kazne, kao i da mediji ne opravdaju i ne romantizuju nasilje, već da u svom izveštavanju prenesu poruku da nasilje nije prihvatljivo.

  • Zbog nedostatka adekvatnog ili bilo kakvog odgovora Vlade Republike Srbije u pogledu zaštite žrtava porodičnog nasilja tokom prethodnih talasa korona virusa, ali i zbog javne tišine, a posebno tišine u medijima o nasilju koje se dešava dok su porodice bile zatvorene sa nasilnicima tokom izolacije, Udruženje Fenomena pokrenulo je kampanju #SOSprotivNasilja sa ciljem smanjenja tolerancije na nasilje koje preživljavaju žene u ,,svoja 4 zida’’. Kroz kampanju smo pozvale sve one koji znaju da se nasilje dešava da prijave nasilje i uvek podrže žrtve nasilja - uključujući i epidemije i druge krizne situacije. Naslašavale smo tokom kampanje da je država ta koja je uvek dužna da zaštiti žrtve nasilja, a posebno kada su rizici od nasilja veći, na primer, kada uvede mere za smanjenje epidemije koje povećavaju rizik od nasilja. To je težak zadatak, zbog čega imamo podršku UN Women - agencije Ujedinjenih nacija za osnaživanje žena i velikog broja organizacija i stručnih osoba, koje tokom kampanje informišu javnost iz različitih uglova dajući stručne i najnovije informacije.

    U prvom delu kampanje, navodi Petronijević, emitovano je 250 minuta kvalitetnog sadržaja o nasilju na tv sa nac. pokrivenošću, u pisanim medijima objavljeno je 140 članaka i, nekoliko meseci nakon obuke novinara, evidentno je povećan standard u medijskom izveštavanju o nasilju. Izdato je 12 saopštenja za javnost kao reakcije na aktuelne trenutke tokom kampanje – data je podrška glumicama Mileni Radulović i Danijeli Štajnfed, potencijalnim žrtvama seksualnog  iskorišćavanja u Jagodini, itd.

    Kreirana su i četiri video spota kao deo kampanje na društvenim režama (Instagram) i kao deo tv priloga. Sprovedeno je i istraživanje o postupanju institucija tokom epidemije, a posebno vanrednog stanja.

    Svi materijali su dostupni na sajtu Fenomene, FB i IG stranici ,,Moć promene’’ i  na YT kanalu Fenomene.

Natalija Ostojić, teh. i projektna analitičarka UN Women Srbija:

  • Ono što smo po izbijanju epidemije primetili, jeste da je ta potreba za informacijama bila povećana, pa smo sa partnerima uradili istraživanje koje su to potrebe samih korisnica, a koje potrebe naših partnerskih organizacija i videli smo da su to u oba slučaja - usluge. Ženske org. su tokom primene mera i vanrednog stanja bile onemogućene da rade, nisu mogle da pružaju usluge u epidemiji, a korisnice su govorile da su im potrebne informacije, SOS, pravni saveti, specijalizovane usluge. Po obrađenim podacima sa uvidom u rad dvadeset SOS telefona, zaključili smo da je ta potreba povećana za 30 posto.

Ana Milenić, menadžerka programa za rod. ravnopravnost i ljudska prava, predstavnica EU u Srbiji:

  • EU dugo podržava ženske nevladine organizacije, a 2017. smo pokrenule regionalni program sa UN Women za podršku ženskim organizacijama koje se bave problemom partnerskog nasilja  na zapadnom Balkanu.

  • Odlučili smo da, po proglašenju epidemije, nastavimo da podržavamo te organizacije, jer smo shvatili da postoje velike potrebe i da je novonastala situacija samo pogoršala položaj žena žrtava nasilja. Delegacija EU i Evropska komisija će nastaviti to da rade, želimo da dopremo do svih lokalnih organizacija, zato što znamo da je situaciju u Kraljevu, Kruševcu, Brusu, potpuno drugačija nego u Beogradu i zato moramo da pomažemo tim lokalnim organizacijama koje imaju direktan kontakt sa žrtvama.

Jelena Višnjić, programska direktorka BEFEM-a:

  • Mislim da se udruživanjem različitih ženskih inicijativa baca svetlo na ženske probleme. Ovo što rade ženske grupe na lokalu jeste jedan korak od sedam milja i da društvo i mediji to moraju da prepoznaju. Kampanja je rezultat ne samo ženskog višeglasja, nego koordinirane akcije među stručnjakinjama, sada je ja važno da se mediji otvore prema njima i njihovom znanju i iskustvu.’’

Dr Milan Žarković, profesor na Kriminastičko-policijskom univerzitetu, govorio je o problemu dokazivanja nasilja:

  • Normativni odgovor je prisutan u više zakona, nasilje može biti raznoliko, ali poseban problem za dokazivanje jeste nasilje koje ne ostavlja vidljive tragove, pa se tu uglavnom se oslanjamo na iskaz žrtve i tu nastaje problem. Generalno, svako ko se u krivičnom delu pozove na sud ima pravo da uskrati svedočenje , posebno ako je član porodice. U situaciji žrtava, one nisu uvek spremne da prijave nasilje, često odustaju zbog različitih uticaja, bivaju dikriminisane u društvu ako prijave. Maloletni ne svedoče i ne shvataju značaj prava da svedoče, okrivljeni može da traži da maloletno lice ne svedoči, a on je član porodice, pa i to predstavlja problem. Oslanjamo se na istrajnost žrtve, to često podrazumeva pritisak na žrtvu, pa ona i zbog toga odustaje.

  • Jedna od inicijativa je bila da shodno ovom pravu treba unaprediti praksu, da ako je žrtva odustala, da mi ne odustajemo, jer nasilnik ne sedi skrštenih ruku i on utiče na žrtvu tokom procesa.

  • Spremnost da se pomogne žrtvi bi dovela i do povećanja broja procesa, on je sada izuzetno nizak, jer po našoj statistici čak 60 posto žrtava odustane tokom sudskog procesa.

  • Žrtve znaju da kažu ,,da sam znala da me ovo čeka, ja ga ne bih ni prijavila’’, ali to zavisi i od profesionalaca u institucijama koji se temom nasilja bave. Policijski službenici su ozbiljno prihvatili posao, pohađali su treninge, rađeno je sa tužiocima, broj prijava je standardan, a procene rizika koje se donose u situacijama kada se očekuje nasilje je visok – u čak 70 posto slučajeva policija je konstatovala neposredan rizik od nasilja i u toj proceni rizika policija je dobro formalno pravno odradila posao, kasnije tužilac nastavlja da se mera produži u 96 posto slučajeva, ali je problem što u trećini tog broja imamo ponavljanje nasilja.

  • Sve te rekacije ne podrazumevaju uvek podnošenje krivične prijave i tu postoji zamerka zakonopiscu. Ako hitnim merama štitimo žrtve od nasilja u porodici, zašto ne pokrivamo iste kategorije ljudi u različitim zakonima? Osobe koje treba da se štite nisu jednake pred svim zakonima koji su važeći, nemamo mogućnost krivičnog gonjenja kada je partnersko nasilje u porodici i nedostaje nam segment osmišljenog pristupa kad su u pitanju nasilnici.

Milica Lukić Radaković iz Viktimološkog društva Srbije govorila je o istraživanju o postupanju institucija i organizacija u odgovoru na nasilje tokom pandemije virusa kovid19, posebno tokom vanrednog stanja:

  • Istraživanje je vršeno u dva dela, najpre smo uradile istraživanje dostupnih podataka i na osnovu toga drugo istraživanje o postupanju tužilaštava, Centara za socijalni rad, Sigurnih kuća i ženskih organizacija. Utvrdile smo da donete mere nisu bile rodno senzitivne, žene žrtve su imale ograničenu mogućnost za traženje pomoći i bio im je ograničen pristup važnim informacijama. Nije bilo alternativnih načina za prijavu nasilja, a malo je bilo izveštavanja medija o dostupnim uslugama i pomoći u slučaju nasilja u porodici. S druge strane, sve specijalizovane žen. organizacije uspele su da prilagode rad novonastaloj situaciji, komunicirale su putem druš. mreža, mejla, četa i slično. Problem je što su van ovog vida podrške ostale one kategorrije žena koje ne koriste savremene načine komunikacije i digitalne tehnologije. Pandemija je uticala i na pojavu novih oblika nasilja – zloupotreba restriktivnih mera, izbacivanje iz kuće tokom, pol. časa, ograničavanje kretanja.

  • Na osnovu svega toga, doneli smo preporuke da je neophodno uvesti rodnu perspektivu u merama tokom kriza, dok je u prevenciji ključno informisanje javnosti o pomoći i u tome mediji imaju ključnu ulogu, a neophodna je i edukacija novinara tokom krize. U vezi sa podrškom i zaštitom potrebno je razviti mere informisanja, one moraju biti vidljive, jasne i lako dostupne i potrebno je da država obezbedi novac za funkcionisanje svih u službi u lancu pomoći žrtvama.

  • U vezi sa prijavljivanjem nasilja preporuka je da treba uvesti alternativne načine za prijavu nasilja, obezbediti mogućnost ,,onlajn’’ prijava, ujednačenu proceduru, obezbediti nesmetan rad Grupa za koordinaciju i saradnju i institucija sa žen. organizacijama.

Suzana Trajković, novinarka ,,Kurira’’:

  • Dve godine nakon što sam ušla u ,,Fenomenu’’ i posle svih obuka, mislim da sam shvatila da su mediji pravili greške u izveštavanju o nasilju. Nisam jedina, u jednoj od obuka učestvovale su 24 redakcije, i videlo se da se promenila svest, novinarke/i su naučili da ne smeju da etiketiraju žrtvu i da pravdaju nasilje, ne postoji ,,zbog toga’’ je ubio, i posle toga se nije izveštavalo samo o aktuelnostima, počeli smo da pišemo edukativne tekstove i tektova sa preventivnim karakterom – kako prepoznati nasilje, kome se obratiti, recimo. Ako jedna žena pozove SOS telefon posle teksta, uspele smo.

Ana Manojlović, novinarka RTS-a, o učešću u kampanji #SOSprotivNasilja:

  • Moj zadatak je bio da dobijam sve priloge o nasilju nad ženama, da ih analiziram, da vidim jesu li zadovoljili kriterijume i da na kraju sve to stavimo na gomilu i vidimo šta smo uradili. Posle održanih predavanja bio je veliki broj tekstova, bilo je svega. Bilo im je zajednički početnički entuzijazam i loša oprema teksta, foto, grafika, novinari su govorili da nemaju vremena o tome, urednici nisu videli problem u tome, hoće klikove i to je negativno od početka do kraja projekta. Ono što me je obradovalo jeste da su novinari zaista izbegavali fraze – ljubav velika koja kreće naopako, to je bila tragedija, zla kob- i to je dobro, u najvećem broju tekstova je bio SOS broj, što je veoma dobro. Konsultovane su stručnjakinje, to je vrlo korisno i dobro, jer su znali šta da pitaju i koju poruku da prenesu. Najbolje je što žrtva nije ni u jednom slučaju nije okrivljena za nasilje. Vremenom je interesovanje za ovu temu opadalo, ali ga je ,,Fenomena’’ ovom kampanjom oživela. Nasilje je prisutno i svi smo odgovorni, posao nije završen, treba razmišljati o univezalnoj dokumentaciji fotografija, treba uključiti influensere i obučiti ih kako da prenesu našu poruku


*Ako trpite nasilje ili znate nekoga ko trpi nasilje pozovite SOS telefon 0800 - 35 00 36


Projekat #SOSprotivNasilja realizuje Udruženje Fenomena u vidu medijske kampanje za smanjenje nasilja prema ženama tokom i nakon Covid-19 epidemije u Srbiji u okviru regionalnog programa "Primena normi, promena svesti" koji finansira Evropska unija, a sprovodi UN Women @unwomeneca – agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena.

Previous
Previous

,,Društvo uči mladiće da je nasilje prihvatljivo, a devojke da trpe i ćute o nasilju’’

Next
Next

Nastavak borbe protiv rodno zasnovanog nasilja i u 2022. godini