Nastavak borbe protiv rodno zasnovanog nasilja i u 2022. godini

6. novembar 2021.

Na nedavno održanom 5. sastanku Tehničke radne grupe (TVG), kojem su prisustvovali predstavnici Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, UN Women Srbija i Koordinacionog tela za ravnopravnost polova, a čija je tema bila ,,Program za borbu protiv rodno zasnovanog nasilja’’, doneseni su planovi za dalje sprovođenje programa. Njih će realizovati pet organizacija i udruženja, a predviđeno je razvijanje mobilne SOS aplikacije za pomoć žrtvama nasilja, efikasnija izrada individualnih planova za pomoć, pomoć Romkinjama koje su preživele nasilje, unapređenje usluga i povećanje kapaciteta na SOS telefonima za žrtve partnerskog nasilja.

Vojvođanska SOS mreža će u narednih dvanaest meseci nastaviti da gradi digitalne veštine pružalaca usluga za efikasno pružanje SOS i psihosocijalne podrške korišćenjem ,,onlajn’’ aplikacija i da upućuje korisnike kako da koriste digitalne komunikacione kanale za pristup uslugama, sa posebnim fokusom na instrukcijama žene sa invaliditetom. Razvijenu SOS aplikaciju treba nadograditi uvođenjem alata za ,,onlajn’’ psihološko savetovanje i obezbediti da bude dostupan ženama sa oštećenjem vida.

Viktimološko društvo Srbije će tokom sedamnaest meseci graditi kapacitete i pružati podršku Grupama za koordinaciju i saradnju u odgovoru na porodične i druge oblike rodno zasnovanog nasilja, posebno u izradi individualnih planova bezbednosti za žrtve nasilja.

Centar za žene Romkinje BIBIJA će narednih petnaest meseci pomagati Romkinjama koje su preživele nasilje, tako što će obezbediti pružanje adekvatne psiho-socijalne podrške za sto Romkinja koje su preživele nasilje. Podrška će biti obezbeđena i kroz organizovanje psiho-socijalnih radionica u romskim naseljima i po potrebi pružanje pravne pomoći. Predviđeno je i pužanje usluga ekonomske (re)integracije za pedeset Romkinja koje su preživele nasilje na osnovu izabranog modela, a ta aktivnost obuhvata saradnju sa lokalnim filijalama NSZ i pružanje mentorske podrške romskim aktivistkinjama.

Udruženje Fenomena će povećati profesionalne kapacitete i broj stručnog osoblja angažovanog na pružanju usluga besplatne pravne pomoći, kako bi zadovoljilo potrebe najmanje 200 žena do decembra 2022. godine. Takođe, Fenomena će nastaviti medijsku kampanju za smanjenje nasilja nad ženama tokom i nakon pandemije virusom covid -19 u Srbiji. Kada su u pitanju dodatne aktivnosti koje će se realizovati do 20. novembra, biće organizovane onlajn radionice sa srednjoškolkama, dodatni video materijali i gostovanje SOS konsultanata i priprema za ,,16 dana aktivizma’’ koje će voditi devojke uz podršku momaka koji su učestvovali na ,,Fenomeninim’’ radionicama.

NVO Atina će unapređivati standarde kvaliteta za skloništa zasnovane na rodno zasnovanom razumevanju nasilja nad ženama, osnaživanju žrtava i integrisanom pristupu pružanju usluga usmerenom na žrtve i omogućavanju proceduralno funkcionalnih usluga skloništa tokom krize izazvane virusom covid-19 i u periodu posle krize do februara 2023. godine.

Tim povodom razgovarali smo sa Jelenom Hrnjak, programskom direktorkom NGO Atina.           

Koje je sve aktivnosti sprovodila i koje ciljeve je postigla NGO ,,Atina’’ u okviru projekta?

,NGO ,,Atina’’ je osmislila i sprovodi sledeće aktivnosti:

  • vođenje Privremene kuće za žrtve trgovine ljudima i eksploatacije, koje je od 2018. godine licencirana usluga stanovanja uz podršku za žrtve trgovine ljudima. Ovaj sigurni smeštaj je jedini ove vrste u Srbiji i u poslednjih 18 godina su svoje utočište u njemu našle na stotine žrtava trgovine ljudima;

  • kako su žrtvama trgovine ljudima potrebne i druge vrste pomoći, NGO ,,Atina’’ je razvila I Reintegracioni centar kao i Tim za podršku na terenu;

  • razvila je i autentični koncept ,,Bagel bejgl’’ radnje – socijalnog preduzeća za izradu i prodaju bejgl peciva. ,,Bagel bejgl’’ predstavlja pionirski korak u obučavanju teško zapošljivih socijalnih grupa u Srbiji, a njegovo uspešno poslovanje ukazuje da on predstavlja dobar model koji treba slediti i dalje razvijati;

  • od 2015. godine NGO ,,Atina’’ angažovana je i na suzbijanju posledica izbegličko-migrantske krize, kroz pružanje direktne asistencije na terenu, obezbeđivanje sigurnog smeštaja za sve one žene, devojčice i dečake migrante i izbeglice, koji su preživeli trgovinu ljudima i rodno zasnovano nasilje. U okviru programa ,,Podrške ženama i devojčicama migrantkinjama i izbeglicama’’ NGO ,,Atina’’ otvorila je i tri nove, privremene kuće, a kroz rad mobilnih timova Atina je pristuna u kampovima u Beogradu, Šidu i Bosilgradu;

  • pored pružanja direktne pomoći žrtavama, kao posebnu programsku celinu organizujemo i treninge i edukacije za preofesionalce i profesionalke iz različitih oblasti, kako bi se osnažili kapaciteti institucija i organizacija za pružanje adekvatne podrške identifikovanim žrtvama trgovine ljudima.

Jelena Hrnjak

Šta je najaktuelnije u Vašoj organizaciji u programu saradnje sa UN WOMEN i uz podršku EU?

  • NGO ,,Atina’’ sprovodi projekat „Bolja podrška za žene i devojčice žrtve nasilja u Srbiji“, sa ciljem unapređenja pristupačnosti i kapaciteta sigurnih kuća, kako bi se odgovorilo na aktuelne potrebe žena i devojaka sa iskustvom nasilja. Usluge podrške za žene i devojčice žrtve nasilja garantovane su brojnim međunarodnim konvencijama koje je Republika Srbija ratifikovala, ali praksa pokazuje da se na potrebe žrtava i dalje ne odgovara na zadovoljavajući način. S tim u vezi, ,,Atina’’ je stava da je potrebna izrada i primena standarda kvaliteta u svim sigurnim kućama, kako bi se omogućio smeštaj i usluge podrške za sve žene, uključujući i one iz marginalizovanih grupa, kao i usklađivanje zaštitnih procedura sa merama zdravstvene zaštite zbog pandemije covid-19.


*Ako trpite nasilje ili znate nekoga ko trpi nasilje pozovite SOS telefon 0800 - 35 00 36


Projekat #SOSprotivNasilja realizuje Udruženje Fenomena u vidu medijske kampanje za smanjenje nasilja prema ženama tokom i nakon Covid-19 epidemije u Srbiji, u okviru regionalnog programa "Primena normi, promena svesti" koji finansira Evropska unija @eusrbija @eu_near, a sprovodi UN Women @unwomenserbia – agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena. 

Previous
Previous

Kampanja #SOSprotivNasilja uspešno završena, ,,Fenomena’’ priprema nove projekte za smanjenje nasilja nad ženama

Next
Next

,,Rodno zasnovano nasilje i femicid se mogu sprečiti’’