,,Promenile smo zakone, moramo da menjamo ponašanje institucija!’’

19. oktobar 2021.

Biljana Maletin iz ,,Ženske platforme za razvoj Srbije’’ gostovala je na RTS2 u emisiji ,,Sve boje života’’, gde je govorila o važnosti saradnje svih učesnika u borbi protiv nasilja nad ženama i potrebi da se, osim zakona, menjaju i institucije i stav čitave zajednice po pitanju rodne ravnopravnosti; Milica Kravić Aksamit, novinarka i PR kampanje #SOSprotivNasilja na Tv Euronews podsetila da iza video spotova urađenih u okviru medijske i internet kampanje protiv nasilja nad ženama stoje realne priče žena iz našeg okruženja i da žrtva može biti svaka od nas.

,,Mi smo stvarno jako mnogo uradili, policija je uradila jako mnogo, promenili smo zakone, radimo na institucijama, sve institucije ne prate jednako, ima izazova i u sudovima i u tužilaštvima , ali tema je tu, prisutna je. Ne možemo da kažemo da se institucije ne bave temom, ali mi ne menjamo kontekst dovoljno brzo da za žene koje trpe gradimo šanse da izaberu neki drugi život’’, kaže B. Maletin i dodaje:

,,Kao ženska udruženja i organizacije najpre se zalažemo za promenu zakona i u tome smo najviše do sada uradili, u prethodnih dvadeset godina zaista smo uspele da izmenimo zakonsku regulativu. Međutim, to nije dovoljno, mora da se promeni ponašanje institucija i onda mora da se promeni kultura čitave zajednice.  Kada je 2016. godine pravljena Nacionalna strategija za rodnu ravnopravnost, mi smo insistirale i dobile tri jako važnja cilja. Prvi cilj te strategije glasio je da naša zemlja pri donošenju svakog zakona mora da promisli kako taj zakon utiče na živote žena i muškaraca, da li na isti način menja živote žena i muškaraca. Druga stvar je – pogledajte one kojima je najteže, pogledajte ranjive grupe koje postoje u zajednici, dajte posebne mere i zakone za žene koje trpe nasilje, za žene sa sela, za neobrazovane žene, za siromašne, za romske žene, za žene sa invaliditetom, za one kojima treba više nego što treba opštoj populaciji i treće, što je po menji ključno, mi smo rekli da je jako važno da svi zajedno promovišemo kulturu ravnopravnosti, obrazovanje, mediji, organizacije civilnog društva, jer je sve prethodno navedeno nemoćno i nemoguće ako svi zajedno ne promovišemo kulturu ravnopravnosti u društvu.’’

Milica Kravić Aksamit, novinarka i PR kampanje ,,Nulta tolerancija za partnersko nasilje nad ženama’’, razgovarala je o ciljevima kampanje i promotivnim vide spotovima koji su snimljeni kao stvarne priče četiri žene iz različitih socijalnih miljea koje trpe nasilje, a sa kojima svaka od nas može da se poistoveti. Cilj ove kampanje, navela je ona, jeste da putem medija i društvenih mreža skrene pažnju na problem nasilja nad ženama i da podigne svest o toj temi.

,,Mi pričamo o tome kako su i dalje najzastupljenija četiri oblika nasilja. Ekonomsko, što smo prikazali kroz priču žene sa sela, jer je to realna priča, zatim žene koja radi u prodavnici u pandemiji, zamislite sad nju u periodu zatvaranja, zamislite da ona živi sa zlostavljačem i kako može njen život da izgleda, imamo i samohranu majku koja je još na studijama i trpi ,,onlajn’’ zlostavljanje i imamo priču školovane žene koja predaje na fakultetu, a trpi emotivno i psihološko zlostavljanje. To je najdirektniji način da objasnimo da se to dešava tu, kod nas, među nama.’’

Gostovanja možete pogledati ovde:

https://www.youtube.com/watch?v=f8EdvIJctzM&t=1s&ab_channel=Udru%C5%BEenjeFenomena

https://www.youtube.com/watch?v=WLzR52ROVXU&t=1s&ab_channel=Udru%C5%BEenjeFenomena


*Ako trpite nasilje ili znate nekoga ko trpi nasilje pozovite SOS telefon 0800 - 35 00 36


Projekat #SOSprotivNasilja realizuje Udruženje Fenomena u vidu medijske kampanje za smanjenje nasilja prema ženama tokom i nakon Covid-19 epidemije u Srbiji u okviru regionalnog programa "Primena normi, promena svesti" koji finansira Evropska unija, a sprovodi UN Women @unwomeneca – agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena.

Previous
Previous

Primena zakona i promena svesti – uslovi za sprečavanje nasilja nad ženama

Next
Next

Medijska podrška kampanji #SOSprotivNasilja – 3. deo