Medijska podrška kampanji #SOSprotivNasilja – 3. deo
16. oktobar 2021.
U maju 2021. godine medijska kampanja u okviru projekta #SOSprotivNasilja nastavljena je gostovanjima Jane Šarić iz nevladine organizacije ,,Centar E8’’ na TV N1 i Biljane Maletin iz Ženske platforme za razvoj i Milice Kravić Aksamit, novinarke, aktivistkinje i PR-a kampanje na Tv Prva.
Jana Šarić iz NVO ,,Centar E8’’ u uključenju u emisiju ,,Dan uživo’’ TV N1 govorila je o važnosti preventivnih programa za suzbijanje nasilja i važnosti rada sa mladićima na prevenciji nasilja. Takođe, istakla je i značaj SOS broja za pomoć žrtvama nasilja i rekla nešto više o samoj kampanji "0% tolerancije za partnersko nasilje nad ženama".
,,SOS telefon 0800 3500 36 je telefon koji svaka žena može da okrene i sa druge strane će sigurno biti osoba koja će umeti da joj pomogne. S druge strane telefona su stručnjakinje koje su vrlo obučene da se nađu žrtvama u takvim situacijama, da daju savete pravne i psihološke i da posavetuju ženu šta dalje da uradi u slučaju ako se radi o situaciji nasilja… Svi se zalažemo za to da svaka žena treba da prijavi, da progovori o nasilju koje preživljala i koje je preživela, onda kada je ona spremna i onda kada ona oseti da je pravi trenutak za to. Često se dešava da žrtve stupe u kontakt sa institucijama kasnije, zato svako ko ima SOS telefon, ima prozor u neposrednu pomoć’’.
,,Prevencija počinje edukacijom, počinje osvešćivanjem. U ,,Centru E8’’ imamo razvijene programe koji su usmereni ka radu sa mladima, sa mladićima i mešovitim grupama. Kroz te programe mi pokušavamo da temeljno, sistemski ispravljamo neke društvene manjkavosti. Kroz čitav niz radionica nastojimo da timski, uključeni su i nastavnici i roditelji, menjamo prakse, menjamo stavove, menjamo ponašanje čitave zajednice.’’
Biljana Maletin iz Ženske platforme za razvoj Srbije, aktivistkinja i predavačica, bila je gošća emisije ,,150 minuta’’ Tv Prva i govorila je o važnosti saradnje različitih aktera u borbi protiv nasilja, odgovornosti države u sprovođenju zakona i aktivnostima Ženske platforme za razvoj Srbije.
,,Smanjenje nasilja je velika društvena promena kojoj težimo, tako da svi segmenti društva, svi mi, i mediji i novinari i obrazovanje, različiti delovi društva moraju da učestvuju u toj promeni, to je svakodnevni posao. Nema slučajnosti što se ova kampanja zove ,,Nulta tolerancija na nasilje’’ jer, da bismo smanjili nasilje u zajednici, posebno ono nad ženama, morali bismo da se svakodnevno bavimo time u smislu da svakodnevno reagujemo na situacije nasilja koje preživljavamo, a njih je neverovatno mnogo… Zato je jako važno da se bavimo preventivno, da se bavimo stalno, da ukazujemo koliko je važno da svi zajedno delujemo da se nasilje smanji.’’
Milica Kravić Aksamit, novinarka, aktivistkinja i PR kampanje SOS protiv nasilja nad ženama, u istu emisiju uključila se video linkom i govorila o samoj kampanji "0% tolerancije za partnersko nasilje nad ženama", SOS broju za pomoć žrtvama kao i o vrstama nasilja koje postoje.
,,Moramo da se ohrabrimo i informišemo, da svi budemo ti koji će reagovati na nasilje, zaustavljati ga onako kako možemo, a to je pozivom ka odgovornim službama, da nećemo relativizovati pitanje i okrivljavati žrtvu, što inače imamo priliku da vidimo. U tom smislu želimo da prikažemo kroz ove četiri priče, istinite priče žena iz Srbije, da se to dešava oko nas, da pokažemo video klipove o četiri oblika nasilja koja su najzastupljenija – ekonomsko, emotivno ili psihološko, ,,online’’ proganjanje i ono najvidljivije, fizičko nasilje.’’
Gostovanja možete pogledati ovde:
https://www.youtube.com/watch?v=ODNcF3oeelk&ab_channel=Udru%C5%BEenjeFenomena
https://www.youtube.com/watch?v=JEyixvQCur0&ab_channel=Udru%C5%BEenjeFenomena
*Ako trpite nasilje ili znate nekoga ko trpi nasilje pozovite SOS telefon 0800 - 35 00 36
Projekat #SOSprotivNasilja realizuje Udruženje Fenomena u vidu medijske kampanje za smanjenje nasilja prema ženama tokom i nakon Covid-19 epidemije u Srbiji u okviru regionalnog programa "Primena normi, promena svesti" koji finansira Evropska unija, a sprovodi UN Women @unwomeneca – agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena.