Saopštenje za javnost - Peticija kao početak kampanje "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama"

25. novembar 2021

Poziv za potpisivanje peticije za sprečavanje nasilja nad ženama i ubistava u porodici

25. novembar 2021. – Povodom početka međunarodne kampanje “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” FENOMENA pokreće peticiju kojom se od Vlade Republike Srbije zahteva da hitno uloži više novca ali i drugih neophodnih resursa kako bi u Srbiji bio podignut stepen zaštite žrtava nasilja u porodici i bila sprečena dalja ubistva u porodici. Adekvatna procena rizika, kvalitetna priprema individualnih planova zaštite i podrške i pokretanje krivičnih postupaka ključni su za dugoročnu zaštitu žrtava nasilja nakon sprovedenih hitnih mera zaštite.

U obrazloženju peticije navodi se da je:

  • najmanje 500 dece u Srbiji ostalo bez majke zbog ubistva u porodici u poslednjih 20 godina,

  • ubijeno više od 300 žena u porodici u poslednje dve decenije,

  • 2 miliona žena u Srbiji doživelo neki oblik nasilja nakon svoje 15. godine života – seksualno uznemiravanje, proganjanje, nasilje od strane intimnog partnera ili nepartnera (uključujući psihičko, fizičko ili seksualno nasilje).

“Mi već dugo istražujemo problem nasilja u porodici, sada već ima dosta podataka koji pokazuju da su razmere nasilja nad ženama ‘pandemijske’, odnosno ogroman broj žena trpi ozbiljne posledice nasilja i to širom sveta. I povrh toga što se u našoj zemlji uočava napredak u pravcu zaštite od nasilja, na primer uvođenje dobrih zakona, i dalje nema zaista dosledne i potpune zaštite žrtava odnosno većina žrtava nasilja ne bude zaštićena jer i dalje postoji vrlo veliki broj neprijavljenih slučajeva (policija to zove ‘crna brojka’) ali i zato što tek svaka druga žena koja prijavi nasilje dobije privremenu zaštitu, a samo 2% prijavljenih nasilnika završi u zatvoru. Preveliki broj nezaštićenih žrtava na kraju bude i ubijen. Ove statistike nužno i hitno moraju da budu promenjene! Zato tražimo od Vlade Republike Srbije da hitno uloži više finansijskih ali i drugih sredstava u zaštitu žrtava i sprečavanje ubistava u porodici. Na primer, broj obučenog osoblja koje će se baviti samo ovom temom u tužilaštvima bi morao biti mnogo veći. Specijalističke obuke su uvek vrlo važne. Potrebna je čak i tehnička oprema jer može ubrzati rad i omogućiti na primer onlajn uključenje žrtava u izradu planova zaštite,” navodi Marija Petronijević, Programska direktorka u Udruženju “Fenomena”.

Autorke peticije navode statistike iz 2020. godine koje pokazuju da je, prema Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici, policija u Srbiji registrovala skoro 30.000 događaja nasilja u porodici i skoro za sve slučajeve naredila je hitne ali kratkoročne mere zaštite za žrtve. Iste godine bilo je svega 2337 krivičnih presuda prema krivičnom delu nasilja u porodici, od čega je svega 669 nasilnika osuđeno kaznom zatvora – to je 2.2% prijavljenih nasilnika koji su završili u zatvoru zbog nasilja u porodici. Mnogo je veći broj uslovnih kazni ali i kućnog pritvora! Čak i prema Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici hitnim merama zaštite privremeno je zaštićena tek svaka druga žrtva (61.5%).

Zbog malog broja sastanaka Grupa za koordinaciju i saradnju pri tužilaštvima i prevelike razlike između broja prijava policiji i broja slučajeva u kojima su produžene hitne mere zaštite, kao i minimalnog broja pokrenutih krivičnih postupaka sa elementima nasilja u porodici, veliki broj žrtava nasilja nije adekvatno i dugoročno zaštićen od strane institucija Republike Srbije koje su nadležne da zaštite žrtve. Preveliki broj nezaštićenih žrtava na kraju bude i ubijen. Osim smrti kao krajnjeg rizika, za žene koje prežive nasilje ostale posledice jesu modrice, rane, uganuća, opekotine, prelomi kostiju, polomljeni zubi, ljutnja, strah, anksioznost, nisko samopouzdanje, depresija i drugi zdravstveni, socijalni i ekonomski problemi.

**Ako trpite nasilje ili znate nekoga ko trpi nasilje pozovite SOS telefon 0800 - 35 00 36**

PETICIJU MOŽETE POTPISATI PUTEM LINKA NA SAJTU UDRUŽENJA FENOMENA ILI DIREKTNO NA https://www.peticije.online/trazimo_zastitu_zrtava_nasilja_i_sprecavanje_ubistava_u_porodici

KONTAKTI ZA MEDIJE:

  • Dragana Veljović, Predsednica UO Udruženja Fenomena, 065 822 11 45

  • Marija Petronijević, Programska direktorka u Udruženju Fenomena, 060 758 78 78

Previous
Previous

Kampanja ,,16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” počela uličnom akcijom u Prijepolju

Next
Next

Devojčice su najčešće žrtve trgovine ljudima, dok su Romkinje višestruko ugrožene