Obuka novinara/ki za izveštavanje o rodno zasnovanom nasilju

Kako pravilno izveštavati o porodičnom i rodno zasnovanom nasilju, kako pomiriti interese žrtava nasilja i zdravog društva s jedne, i vlasnika i urednika medija s druge strane, kako usmeriti pažnju čitalaca na suštinu problema nasilja, a zadržati čitanost... - ovo je deo pitanja kojim su se bavili novinari/ke i predavačice na obuci koju je od 25. do 27. septembra organizovala "Fenomena" na Kopaoniku. Učestvovalo je 24 novinarki i novinara iz 22 redakcije.

IMG_20200925_182224_resized_20200925_081456739 - copy copy.jpg

Ovaj trening za novinare deo je trogodišnjeg projekta "Moć promene - Moć prevencije rodno zasnovanog nasilja" koji "Fenomena" realizuje pod finansijskim pokroviteljstvom UNTF-a, fonda Ujedinjenih nacija za okončanje nasilja nad ženama.

- Mediji su u Srbiji dali veliki doprinos vidljivosti nasilja nad ženama i prepoznavanju ovog problema kao opšteg društvenog. Ali i dalje ima slabosti u izveštavanju, naročito u tabloidima. Neke greške novinari i redakcije čine čak i nesvesni dodatne povrede koju nanose žrtvama, a nekada i svesni, ali pod pritiskom borbe za čitanost ili gledanost. Zbog toga od prošle godine "Fenomena" organizuje obuke čija su primarna ciljna grupa novinari i novinarke tabloida. U saradnji sa iskusnim novinarkama kao mentorkama, na obukama traže način da senzacionalizam, ako je već neizbežan, bar što manje povređuje žrtvu ili čak da bude upotrebljen u njenu korist - kaže Aneta Dukić, menadžerka aktivnosti.   

Obuka novinarki i novinara sadržala  je upoznavanje sa domaćim i međunarodnim zakonodavstvom koje bi trebalo da štiti devojke i žene od nasilja, analitikom femicida u Srbiji, greškama koje se čine u izveštavanju o rodnom nasilju i preporukama za društveno i profesionalno prihvatljivo izveštavanje o ovom nasilju.

IMG_20200925_183817_resized_20200925_081456632.jpg

U otvorenom razgovoru novinari su govorili o problemima sa kojima se susreću na terenu i u redakciji, a koje sažima naslov jedne od prezentacija i vežbi koje je vodila novinarka Ana Manojlović: "Začarani trougao: žrtve, novinar, urednik".

Učesnica i prošlogodišnjeg treninga Suzana Milosavljević, urednica rubrike Vesti na portalu Espreso.rs, nakon obuke na Kopaoniku ocenjuje da je potrebna neka vrsta medijskog konsenzusa za izveštavanje o nasilju nad ženama i decom:

IMG_20200925_192634_resized_20200925_081456187 copy.jpg

- Kao jedna od urednica u svojoj redakciji, ja nemam problema da objavim tekst kakav smatram da bi trebalo da bude. Ali činjenica je da se novinari suočavaju sa velikim pritiskom urednika i vlasnika medija. Neke od preporuka za izveštavanje mogu da budu lako primenjene, ali neke ne. Na primer, teško da će se mediji zaustaviti na objavljivanju inicijala žrtve, ili da neće objaviti fotografiju do koje su došli. Svi smo mi pod lančanim pritiskom jedni drugih: ako jedan medij objavi nešto što je čitano, onda će i svi drugi! Zato smatram da je rešenje neka vrsta konsenzusa, dogovora svih vlasnika i glavnih urednika kako će izveštavati o nasilju nad ženama i decom. A njih za isti sto može dovesti neka "viša instanca" - kaže Suzana Milosavljević.

Na obuci koja je održana u Kraljevim čardacima na Kopaoniku učestvovali su novinari iz redakcija: RTS, Mondo, Novosti, Espreso.rs, Blic, Informer, Telegraf.rs, Kurir, SrbijaDanas, TV Info puls Vranje, Objektiv, Tanjug, Republika, TV Kodal Bosilegrad, RTV Melos, PP Media prijepolje, TV Priboj, radio Kontakt plus, KoSSev portal, portal Bujanovačke, Luftika.rs i 24sedam.rs.

IMG_20200925_192140_resized_20200925_081456317 - copy.jpg

Novinarka-mentorka bila je Ana Manojlović, novinarka RTS-a i predstavnica grupe Novinarke protiv nasilja, a predavačice su bile i Sanja Pavlović, Vedrana Lacmanović i Dijana Malbaša iz Autonomnog ženskog centra. 

Novinari su imali retku priliku za direktan susret sa jednom od žrtava nasilja, Marijom Lukić iz Brusa, koja je doživljavala psihičko maltretiranje i ucene bivšeg predsednika opštine Milutina Jeličića Jutke. Kada je obelodanila ovo nasilje, našla se na naslovnim stranicama novina, i onih koje su je podržavale, ali i onih koje su je dodatno viktimizirale, o čemu je govorila učesnicima.

IMG_20200925_192743_resized_20200925_081455917 copy.jpg

Rad sa novinarima će biti nastavljen kroz još četiri onlajn sesije, a novinarke i novinari koji učestvuju u projektu trebalo bi tokom ove i naredne godine da napišu desetak tekstova o rodno zasnovanom nasilju koji bi trebalo da ispoštuju što više preporuka za izveštavanje.

Takođe, svaki od tekstova bi trebalo da sadrži broj SOS telefona koji radi u okviru udruženja Fenomena, kroz rečenicu: "Ako trpite nasilje ili znate nekog ko trpi nasilje, pozovite SOS telefon 0800 - 35 00 36". Time će svaki tekst biti koristan za one koji trpe nasilje, jer im čini pristupačnim broj SOS telefona, i nosiće poruku da rodno zasnovano nasilje nije privatna stvar, već teška društvena deformacija koju treba prijaviti nadležnima. 

Previous
Previous

Otac na “porodiljskom odsustvu”

Next
Next

SOS Protiv Nasilja